Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Üretkenliği Artıran 9 Yeni Android Özelliği ile Tanışın

9 Yeni Android Özelliği

Bugün keyfim biraz kaçıktı. Dün işlerim yolunda gitmedi ve kötü bir gece geçirdim. Bu yüzden sabah mutsuz uyandım. Günün güzel geçeceğine dair telkinler verdim kendime. Yataktan zorla kendimi duşa attım. Sonra bir güzel kahve demledim kendime. Telefona gelen bildirimlere göz atarken gelen maille kendime geldim nihayet. Günümün güzel geçmesi için ilk güzel haber gelmişti bile. Bu haber yüzümün gülmesine yardımcı oldu. Üretkenliği arttıran 9 yeni Android özelliği gelmiş. Heyecandan kahveyi masaya koyarken devirip döktüm. İş nedeniyle sürekli şehir dışına çıkıyorum. Ve bilen bilir kimi yerlerde radyo ve telefon çekmediği için müzik keyfim yarıda kalıyor. Yoldayken metin özetlerini dinleyebiliyor, cihazlarım arasında Spotify’ı kolayca dinleyebiliyorum ve bunlardan çok daha fazlasını da yapabiliyorum. 

Bulunduğumuz günde günümü kolaylaştırmak için ve daha fazla iş yapmama yardımcı olmak için Android güncellemelerini iple çekiyorum. Telefonumdan, tabletimden, Wear OS akıllı saatimden ya da Android Auto uyumlu aracımdan güncelleme yaparak dilediğim gibi kullanım sağlayabiliyorum. Haber gittikçe daha da dikkatimi çekmeyi başardı. Detaylarını inceledikçe daha çok hoşuma gittiğini gönül rahatlığıyla söyleyebilirim. 

 9 Yeni Android Özelliği 1

1. Yola Odaklandığımda İletişimde Kalabiliyorum

Elbette Yapay Zeka’nın da büyük yardımıyla, Android Auto sürüşü kullandığımda uzun metinleri ya da yoğun grup sohbetlerini otomatik olarak özetlediği için işimi bir hayli kolaylaştırıyor. Tüm bunların yanı sıra ilgili yanıtları ve işlemleri öneriyor, böylece bir kez dokunarak mesaj gönderebiliyor ve varış saatini paylaşıyor ya da bir arama başlatabiliyorum. 

2. Resimler için Yapay Zeka Tarafından Oluşturduğum Altyazıları Dinleyebiliyorum 

Android cihazımdaki Lookout uygulamasında resim altyazıları ile otomatik olarak oluşturduğum yapay zeka açıklamalarını dinleyebiliyorum. Görme engelli ve düşük görme toplulukları için tasarlanıyor olan bu özellik artık İngilizce olarak dünya çapında kullanıma sunuluyor. 

3. Daha Erişilebilir Yer Bilgileri ile Çevremdekileri Keşfediyorum 

Haritalar uygulamasındaki Lens için geliştirilmiş ekran koruyucu desteği, ATM’ler, restoranlar ve transit istasyonları gibi yakındaki yerleri keşfetmemi sağlıyor. Üstelik tanımlamamda da büyük bir yardımcı. Tüm bunların yanı sıra artık telefonumun kamerasını çevredeki herhangi bir şeye doğrultarak ve TalkBack yerin bilgilerini sesli olarak okunmasını sağlar. İş saatleri, derecelendirme ya da konuma nasıl gidileceği gibi. 

4. Hazırlanan Belgede El Yazısıyla İşaretlemeler Yaparak Geri Bildirim Verebiliyorum

Google Docs işaretleme özelliği ile Android telefonumdan ya da tabletimden sadece parmağım veya stilusumu kullanarak belgelerime el yazısı ile notlar ekleyebiliyorum. Üstelik farklı kalem renkleri ve vurgulayıcı gibi seçenekleri de mevcut. Belgeleri gözden geçirme ve geri bildirim sağlama işlemi hızlı, esnek ve kolay. 

5. Yeni Döküm Kontrolleri ile Spotify’da Kesintisiz Müzik Dinliyorum 

Android cihazımın ana ekranındaki çıkış değiştirici zaten YouTube Müziği oynatırken cihazlarım arasında kolayca geçiş yapmama yardımcı oluyor. Telefon hoparlörü, kulaklık, akıllı hoparlör ya da TV gibi dilediğim cihazımdan işlem yapabiliyorum. Yeni güncelleme ile artık aynısını Spotify ile de yapabiliyorum. Dolayısıyla Spotify’da medya oynatırken, çıkış değiştirici artık Spotify Connect cihazlarımı gösteriyor. 

6. Sağlıklı Yaşam ve Fitness Verilerimi Tek Bir Yerde Görüntülüyorum

Fitbit uygulamasının yeniden tasarlanan sürümünde, Sağlık Bağlantısı aracılığı ile favori giyilebilir cihazlarımdan ve AllTrails, Oura Ring ve MyFitnessPal gibi uygulamalardan gelen verilerle sağlığımı daha eksiksiz bir resmini görebiliyorum. Android sürümlü telefonumdan Fitbit uygulamasındaki veriler sekmesine gidiyorum ve Fitbit verilerimin yanında bağlı uygulamalardan gelen tüm verileri görebiliyorum. Yapılan güncellemede bugünkü Sağlık Bağlantısı uyumlu uygulamadan gelen egzersiz, adım, yakılan kalori, çıkılan katlar ve kat edilen mesafe gibi verilerimi de detaylı bir şekilde görebiliyorum. 

7. Akıllı Saatimden Biletlerime, Üyelik Kartlarıma ve Daha Fazlasına Doğrudan Erişim Sağlıyorum

Google Cüzdan geçişleri şimdi Wear OS saatlerinde mevcutmuş. Uçağa biniş kartlarına, sadakat kartlarına, etkinlik biletlerine, spor salonu üyelik kartlarına ve çok daha fazlasına bileğimdeki akıllı cihazımdan erişiyorum. Üstelik hangi geçişlerin gizleneceği ya da gösterileceğini de seçebiliyorum. Böylece ihtiyacım olduğunda anında kullanıma hazır oluyor. 

8. Bileğimdeki Cihaza Hızlı Bir Bakış İle Toplu Taşıma Yönergelerini Alıyorum

Wear OS için Google Haritalar uygulamasında toplu taşıma yönergeleriyle, telefonumu cebime koyuyor ve otobüsümü, trenimi ya da feribotumu yakaladığımdan emin olabiliyorum. Bunun için tek yapmam gereken bileğimdeki cihaza bir göz atmak oluyor. Akıllı saatimden kalkış saatlerini doğrudan kontrol ediyorum. Ardından hedefimi pusula ile yönlendirmiş oluyorum ve navigasyon talimatlarını alabiliyorum. Telefonumu tercihen, yönergeleri saatime yansıtarak ve ekler serbest bir şekilde navigasyon yapabiliyorum. 

9. Mesajlar Uygulamasından Gemini ile Doğrudan Sohbet Edebiliyorum

Bulunduğumuz haftadan itibaren beta sürümünde İngilizce olarak, Android telefonumdaki Google Mesajlar uygulamasında Gemini’ye doğrudan erişim sağlayabileceğim. Mesajlar uygulamasından çıkış yapmadan önce mesaj yazmak, fikirleri üretmek, etkinlikler planlamak ya da sadece eğlenceli bir sohbet etmek için Gemini ile sohbet edebileceğim. 

Bazen teknolojinin geldiği son nokta beni epey şaşırtıyor. Ne kadar harika işler başararak hayatımıza dokunan insanların olduğunu bilmek ise oldukça mutlu ediyor. Düşünsenize, dünyanın herhangi bir yerinde bizim hayatımıza dokunmak için gece gündüz çalışan birileri var. Emeklerini boşa çıkarmamak adına ve elbette kendi hayatımı kolaylaştırmak adına teknolojinin nimetlerinden yararlanmak benim için büyük önem taşıyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.