Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Avrupa için Yapay Zeka Fırsat Girişiminin Başlatılması İçin Harekete Geçildi

Avrupa Yapay Zeka İçin Girişimini Başlatıyor

Geçmişte yağmurlu ve kasvetli havaları hiç sevmezdim ve sanki öyle günlerde günümün kötü geçeceği endişesine kapılırdım. Artık yağmur yağdığında salonumdaki salıncağa oturarak pencereden yağmuru izlemeyi seviyorum. İnsanların zevkleri zaman zaman değişebiliyor sanırım. Yoksa yaşlanıyor muyum? Sizde durumlar ne peki? Yağmurlu hava mı? Yoksa Güneşli hava mı tercihiniz? Yine yağmurlu bir günde salıncağımda sallanırken, yağmur damlalarının camı tıkırdatması eşliğinde araştırma yapıyordum. Gördüğüm güncelleme karşısında birden heyecanla fırladım yerimden. Meğer Avrupa için yapay zeka girişiminin başlatılması için harekete geçmişler. Bu haber beni kıskandırdı doğrusu. 

Bir yapay zeka meraklısı olarak daldım haberin derinliklerine. Yapay zeka, Avrupa ekonomisine dönüştürücü bir etki yapacakmış. Allahtan Google bu fırsatın herkes için erişilebilir olmasını sağlayacakmış. Açıklamaları epey dikkatimi çekti. 

“Formal eğitimimi tamamladığımda, dünya çapında ağ henüz inşa edilmemişti. Ancak son 20 yıldır, çalışma hayatım, başladığı devrimin üzerine kurulmuştu.” 

Bu cümlenin beni etkilemesi ile okumaya devam ettim. Günümüzde teknoloji başka boyutlarda artık. Potansiyel olarak çok daha büyük bir noktada olduğumuza hepimiz şahidiz. Ama yapay zeka, yaşamımızın çok daha iyi hale gelmesinde oldukça büyük bir güce sahip. Bazı toplumun büyük sorunlarını çözebilme yeteneğine bile sahip. Belki de bu yüzden bu kadar çok ilgileniyorumdur kendisiyle. Haydi! Bir örnek verelim; AlphaFold, 1.7 milyondan fazla araştırmacının hastalıkları anlatmasına ve yeni biyo-yenilebilir materyaller bulmasına yardımcı oluyor. Project Relate konuşma bozukluğu olan insanların daha net iletişim kurmasına yardımcı oluyor. Sizce de harika değil mi? 

Yapay zeka meraklılarının bu özelliği kullanabilmek için sabırsızlanacağından eminim. Herkesin faydalanabilmesi için oldukça cesur ve sorumlu bir şekilde takipte olduklarını biliyorum. Bu durum beni bir nebze rahatlatıyor. Yeniliklerin bir takım oyunu olduğu konusunda hemfikir olduğumuzu düşünüyorum. Üstelik yapay zeka da bir istisna değil. Hayatımıza dokunacak bu teknolojiyi güvenli bir şekilde kullanabilmemiz için AB Hükümetleri, sivil toplum, akademisyenler ve işletmelerin seferber olmaları beni gururlandırıyor doğrusu. 

Yapay Zeka Fırsatı Girişimi’nin Başlatılması

Dünya üzerindeki herkesi Yapay Zekadan faydalanabilmesi için Yapay Zekanın herkes tarafından oluşturulması ve erişilebilir olması gerekiyor. Bu yüzden günümüzde, Avrupa için Yapay Zeka fırsatı girişimi düğmesine basıldı. Her ülkenin yapay zekadan faydalanmasına yardımcı olmak için eğitim ve beceriler sağlıyorlar. Doğrusu bizi bu denli düşünmeleri oldukça hoşuma gitti. 

Yapay zekayı kullanma konusunda Avrupa’nın öncü olması çok daha doğru bir karar. Güçlü ce adil bir ekonomi yaratmak için bu şart. Daha verimli endüstriler ve daha anlamlı işler için öncelik Avrupa’nın olmalı. Avrupa’nın işgücünü güçlendirmelerine katkı sağlanmaları gerektiğini düşünüyorum. Ve değişim sürecinde insanlara destek olmak istediklerini de okuduklarımdan kolayca anlayabiliyorum. Bu şekilde geliştiği takdirde herkesin faydalanabileceği bir yapay zeka ile karşı karşıya kalırız. 

2015 yılında, AB’nin dijital beceriler artışını ele alması için yardım olan ve ücretsiz bir şekilde eğitim sunan “Grow With Google” başlattıklarını hatırlıyor musunuz? Alınan talep karşısında kısa çaplı bir şok geçirmişlerdi. O günden sonra Avrupa genelinde 2 milyondan fazla insana dijital beceriler konusunda eğitim vermişlerdi. Geniş kapsamlı işbirlikçileri arasında hükümetler, küçük işletmeler, sendikalar, STK’lar ve yerel topluluklar vardı. Eğitim verdikleri insanların neredeyse hepsi kariyerlerini geliştirmiş, yeni işletmeler kurmuş ya da öğrendikleriyle yepyeni işler buldular. Yapay zekaya minnettar olduklarını tahmin etmek çokta zor değil doğrusu. 

Bu bilgilerden yola çıkarak, yeni Avrupa için Yapay Zeka Girişimi’nin bu deneyimlerden inşa edildiğini söyleyebiliriz. Yine hükümetler ve yerel topluluklarla işbirliği yapacak ve savunmasız toplulukları, start-up’ları desteklemek için temel ve ileri düzeyde yapay zeka eğitimi verecekler. Bu durumun Avrupadakiler için bulunmaz bir fırsat olduğunu söyleyebilirim. 

Savunmasız Topluluklara Verilen Yapay Zeka Eğitimi Ve Becerileri

Geçtiğimiz günlerde yaptıkları açıklamada Avrupa için Yapay Zeka Fırsatı Girişini Google.org’dan Avrupa genelindeki insanlara Yapay Zeka etiğimi ve becerileri için destek olacaklarını ve 25 milyon euro’luk fon desteği yapacaklarını duyurdular. Üstelik özellikle savunmasız hizmet almayan topluluklara odaklanacaklarmış. Nereden bakılırsa bakılsın güzel haber olduğunu itiraf etmek gerek. Bahsettikleri bu miktarın 10 milyon Euro’sunu işçilerin geride kalmamak için ihtiyaç duydukları becerilerle donatmaya ayıracaklarını söylediler. 

Avrupa için Yapay Zeka Fırsatı Fonu, Halk İmpactı Merkezi ile ortaklık içindeler. Verdikleri eğitimden en fazla fayda sağlayacak kişilere ulaşmalarına yardımcı olabilecek sosyal girişimden ve kar amacı gütmeyen kuruluşların başvurularını bekliyorlar. Seçtikleri organizasyonlara, yerel dillerde temel yapay zeka eğitimi, özelleştirilmiş ve kamulaştırılmış eğitimler verilecek. Bu eğitimler doğrudan topluluklarındaki işçilere sunulacak. üstelik tüm bunların yanı sıra çocuk bakımı destek hizmetleri içinde nakit yardımı yapılacak. Eğitim verdikleri herkesin öğrenme engellerini kaldırmış olacaklar. İnce düşünülmüş bu davranışları için kendilerini tebrik ediyorum.

Halk İmpactı Merkezi’nin İcra Direktörü Adrian Brown şunları söyledi: “Yapay Zeka, dünyayı daha iyiye dönüştürme potansiyeline sahiptir. Ancak araştırmalar, Yapay Zeka’nın faydalarının mevcut eşitsizlikleri daha da kötüleştirebileceğini göstermektedir.  Özellikle ekonomik güvenlik ve istihdam açısından bu yeni program, Avrupa genelinde insanların Yapay Zeka hakkında bilgi, beceri ve güvenlerini geliştirmelerine yardımcı olacak ve hiç kimsenin geride kalmamasını sağlayacaktır.”

Start-up’lar İçin Verilecek Olan Destek

Birçok bölgeye uzanan Yapay Zeka Girişimleri, Avrupa, Orta Doğu ve Afrika’da bir dizi Google for Startups Growth Academy‘i de içerdiğinden bahsetti. Sermaye payı olmayan bu program; sağlık, eğitim ve siber güvenlik gibi toplumun en büyük sorunlarını çözmek için Yapay Zekayı kullanan start-up’ları desteklemek amacıyla yapıldığı açıklandı. En iyi uygulamaları ve uzmanlarla bağlantılarından Google’ın ürünleri faydalanıyor. Bu sistem ile start-up’ların kullanıcı sayısını arttırmaya, ölçeklendirme yapmaya ve kürek düzeyde faaliyet yapmaya yarıyor. Günümüzde sağlık için Growth Academy Yapay Zeka için yapılan başvuruları kabul ediyor.  

Herkes İçin Yeni Bir Eğitim Sistemi

Son olarak bilmenizi istediğin bir diğer gelişme ise, Yapay Zeka fırsatı girişiminin temel kursları tam tamına 18 dile genişletiyorlar. Üstelik vermiş oldukları kurslar tamamen ücretsiz ve herkese açık. Katılımcılara ve işletmelere pratik beceriler ve bilgi sağlamak için giriş seviyesi Yapay Zeka becerileri içeren bir dizi modül sunuyor. Her yani güncellemesi ayrı tat veriyor. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.