Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Bulut Teknolojisi Nedir? Ne İşe Yarar?

Bulut Teknolojisi

Sizlere bu içeriğimizde Bulut Teknolojisi nedir, ne işe yarar gibi işinize yarayacak birçok bilgi vereceğiz. Bulut Teknolojisi depolama sistem ile dosyalarınızı hem saklayabilecek hem de korunaklı bir yer olduğundan emin olabileceksiniz. Günümüzde birden fazla kullandığımız tüm elektronik akıllı cihazlarda saklama alanları mevcut. Lakin bu saklama alanları bazı durumlarda ne yazık ki yetmeyebiliyor. Ama bunun için endişe etmenize ve verilerinizi boş yere kaybetmenize (silmenize) gerek kalmayacak. Esnek depolama alanı sayesinde Bulut Teknolojisi artık bizimle. Üstelik yetmediği alanlarda depolama alanı satın alarak çok daha büyük bir depolama alanına sahip olabiliyorsunuz. Dilerseniz detayları inceleyelim. 

Bulut Teknolojisi Nedir? 

Bulut teknolojisi, internet üzerinden erişilebilen ve kullanıcılara farklı hizmetler sağlayan, depolama, veritabanı, ağ, yazılım, analitik ve diğer bilgisayar güçleri gibi bilgisayar sistemleri kaynaklarını barındıran bir bilişim modelidir. Geleneksel bilgisayar sistemlerinin aksine, bulut teknolojisi sayesinde kullanıcılar verilerini ve uygulamalarını yerel cihazlarına indirmek yerine internet üzerindeki uzak sunucularda depolayabilir ve işlemlerini gerçekleştirebilirler.

Bulut Teknolojisi Nedir

Bulut Teknolojisi Ne İşe Yarar?

 Teknoloji çağında yaşadığımız için teknoloji ile istesekte istemesekte gün içerisinde iç içe oluyoruz. Üstelik hem kişisel hayatımızda hem de kurumsal hayatımızda bu durum değişmiyor. İş hayatımızda da bazı durumlarda aktif bir şekilde teknolojiyi kullanıyoruz. İş hayatımızı kolaylaştıracak olan depolama, yazılım, bilgi işlem hizmetleri, durum kurtarma ve kullanıcılar arasında veri/dosya alışverişi gibi birçok işlemi Bulut Teknolojisi ile yapabilirsiniz. Günlük hayatınızı olduğu gibi iş hayatınızı da kolaylaştıracak olan Bulut Teknolojisi avantajlarını birlikte inceleyebiliriz.

Bulut Teknolojisi Ne İşe Yarar

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir?

Bulunduğu işlevdeki uygulamalara göre birçok avantajı bulunan Bulut Teknolojisi esnek depolama alanı sayesinde en büyük avantajı sağlamaktadır. Bunun yanı sıra diğer en büyük avantajı ise, herhangi bir diske gerek kalmadan verilerinizi ve tüm dosyalarınızı kolaylıkla depolayabilmeniz olmaktadır. Elbetteki istediğiniz her cihazdan verilerinize ulaşmakta beğenilen avantajlarından olmaktadır. Artık büyük bir veri saklamak için cihazınızda yer olup olmadığını düşünmenize gerek kalmayacak ve dilediğiniz tüm dosyalarınızı kolaylıkla saklayabileceksiniz.

Üstelik Bulut Teknolojisi herhangi bir kurulum gerektirmemektedir. Bazı cihazlarda otomatik yüklü olan bu uygulama cihazınızda yok ise endişe etmenize gerek yok. App Store ya da Google Play Store uygulamasından kolaylıkla indirebilirsiniz. Özellikle kurumsal firmaların bulut teknolojisi kullanması iş yerleri için büyük avantaj sağlamaktadır. Şirketler yazılım ve veri merkezi kurma gibi işlemlerini ek maliyet ödemeden buradan kolaylıkla halledebilirler. Dilerseniz şimdi hizmet türleri başlığımızı birlikte inceleyelim. 

Bulut Teknolojisinin Avantajları Nelerdir

Bulut Teknoloji Hizmet Türleri Nelerdir?

Bulut Teknoloji hizmet türleri her müşteriye göre sınıflandırılmıştır. Kategorize edilen hizmet türlerinde miktar örtüşmesi bulunmaktadır. Kafanızın karışmasından endişe etmemelisiniz çünkü detaylı anlatımımız ile sizlerin kafa karışıklığını gidermiş olacağız. Her birinin nasıl çalıştığını bilmek sizleri doğru hizmet ile buluşturacaktır. Dilerseniz detaylara geçebiliriz. 

Altyapı Servisleri (Infrastructure as a Service – IaaS)

Bulut Teknolojisi altyapısı sizlere sanal sunucular, depola alanı ve ağ kaynakları gibi altyapılar sağlamaktadır. Dilerseniz bahsetmiş olduğumuz kaynakları kiralayarak kendi uygulamalarınızı içerisinde barındırabilir ve yönetebilirsiniz. Örneklendirme işlemini şu şekilde yapabiliriz; Amazon Web Services (AWS) ile Microsoft Azure en büyük örneklerden biridir. 

Platform Servisleri (Platform as a Service – PaaS) 

Bulut Teknolojisi’nin önemli bir hizmeti ile sizlerleyiz. Uygulamanızı geliştirmek ve bu süreci desteklemek için PaaS sistemini kullanabilirsiniz. İşletmenizin uygulamasını hızlı bir şekilde geliştirmek için ve kalite kontrol testini yapmak için bu hizmetten faydalanabilirsiniz. PaaS hizmetine örnek verecek olursak, Google App Engine ve Heroku şeçenekler arasında yer almaktadır. 

Yazılım Servisleri (Software as a Service – SaaS)

Bulut Teknoloji hizmetinin bir diğer türü ile sizlerleyiz. İnternet üzerinden dilediğiniz uygulamaya sizlerin kolaylıkla erişebileceği bir sesten olmaktadır SaaS. SaaS ve ve benzeri hizmetler genel olarak abonelik altyapılı hizmetlerdir. Uygulamayı kullanabilmeniz için tarayıcılar aracılığı ile bağlanabilirsiniz. Bu hizmete örnek verecek olursak, Gmail, Dropbox ve Salesforce ilk sıralarda yer almaktadır. 

Fonksiyon Servisleri (Function as a Service – FaaS) 

 Sondan bir önceki Bulut Teknoloji hizmet türü olan FaaS ile sizlerleyiz. Belirli işlevleri çalıştırmak için FaaS hizmetini muhakkak değerlendirmelisiniz. Gerekli altyapıya sahip som derece profesyonel bir hizmet olmaktadır. Yalnızca belirlediğiniz fonksiyonları yöneterek bu aldığınız hizmet için ücret ödeyebilirsiniz. FaaS hizmetine örnek verecek olursak; AWS Lambda ve Azure Functions bu hizmetin en büyük örneklerindendir. 

Veri Depolama ve Analitik Hizmetleri 

Bulut Teknoloji, sizlere büyük verilerinizi depolamak için ve analitik hizmetler alabilmeniz için olanak tanımaktadır. Verilerinizi depolamanızın ardından işletmek ve analiz etmek için de imkanlar sağlamaktadır. 

Bulut Bilişim Dağıtım Modelleri Nelerdir?

Bulut Teknoloji, bulut bilişim ve dağıtım modelleri ile sizlere oldukça büyük bir hizmet sunmaktadır. Herhangi bir organizasyonunuzun ya da kullanıcının bulut hizmetlerine erişim biçimini en iyi şekilde ifade eder. Bulut bilişimin üç dağıtım modelini aşağıdaki kısımda detaylı bir şekilde görebilirsiniz. 

Halka Açık Bulut (Public Cloud)  

 • Genel olarak internet üzerinden erişebileceğiniz bir sistemdir ve halka açık şekilde sizlere arz edilir. 
 • Daha fazla müşteriyi aynı altyapı ve hizmetlere erişim sağlar. 
 • Halka açık Bulut Teknolojisi örneğini Amazon Web Services (AWS), Microsoft Azure ve Google Cloud Platform (GCP) olarak verebiliriz. 
 • Sağladığı avantajlar arasında ise, maliyet etkinliği, ölçeklenebilirlik ve geniş erişim yer almaktadır. 

Özel Bulut (Private Cloud)  

 • Özel Bulut Teknolojisi altyapısının organizasyon veya kuruluşa özgü olarak oluşturulmaktadır. 
 • Yalnızca belirli kullanıcılar ya da departmanlar tarafından kullanılabilmektedir. 
 • Güvenlik ve kontrolü oldukça güçlü olmaktadır. Lakin güçlü güvenlik ve koruma için daha yüksek maliyetler çıkabilir. 
 • Özel bulut (Private Cloud) genellikle büyük işletmelerin tercih ettiği bir seçenektir. İşletmelerin yanı sıra kuruluşlarda tercih edebilirler. 

Hybrid Bulut (Hybrid Cloud)  

 • Hybrid Bulut Teknolojisi (Hybrid Cloud) hem halka açık kullanımı bulunurken hem de özel bulutun en iyi kombinasyonudur. 
 • İşletmenizin gizli bilgileri için endişe etmenize gerek yok. Kritik ve sizin için hassas verilerinizi özel bulut seçeneğinde tutabilirsiniz. Diğer iş yüklerini ise halka açık bulutta tutabilirsiniz. 
 • Esneklik gösterebilen ve ölçeklenebilirliği arttırması ile bilinmektedir. 
 • Entegrasyon en önemli özelliklerinden bir tanesidir. Veri ve uygulamalarınız arasında entegrasyon işlemi gerçekleştirebilirsiniz. 

İşletmeler Bulut Hizmetlerini Hangi Amaçlarla Kullanır?

Bulut Teknolojisi işletmeler için önem taşırken hizmetlerini hangi amaçla kullanmaları gerektiğini de iyi bilmelidirler. İşletmeler bulut bilişimi birçok neden için kullanır ve bu kullanım sizin için birçok avantaj sağlar. İşte işletmelerin bulutu neden tercih ettiğine dair ana nedenler:

Maliyet Etkinlik  

 • Bulut Teknolojisi bilişim alanında geleneksel altyapı ile kıyas yapıldığında genellikle çok daha düşük maliyetlerle kullanımı ile bilinmektedir. 
 • Diğer alanlara nazaran donanım satın alma, bakım ve güncelleme gibi maliyetleri ortadan kalkmaktadır. Abonelik tabanlı bir modele sahiptir. 

Ölçeklenebilirlik 

 • Bulut Teknolojisi hizmetleri işletmenize göre sizlere farklı olanaklar tanımaktadır. İhtiyacınıza göre kaynakları hızlı bir şekilde arttırır ya da azaltır. 
 • İşletmenizin iş yükünü arttırdıkça ya da azalttıkça size ait kaynakları kendinize göre esnek bir şekilde ayarlayabilirsiniz. 

Erişilebilirlik ve Esneklik 

 • Bulut Teknoloji sistemine dilediğiniz her alanda erişim sağlayabilirsiniz. Yalnızca internet ağınızın olması yeterli olacaktır. 
 • Çalışanlarınız için bulunmaz bir fırsat olan Bulut Teknoloji sisteminin erişebilirlik ve esnekliği evden, seyahat sırasında ya da coğrafi konumlarından işlerini diledikleri gibi sürdürebilirler. 
 • Esnek çalışma modelleri için de oldukça uygundur. 

Güncelleme ve Bakım Kolaylığı

 • Bulut Teknoloji güncelleme ve bakım kolaylığı ile ilgili altyapı güncel tutma ve bakım işlerini yönetme sorumluluğunu üstlenebilmektedir. 
 • İşletmeniz böylelikle zamanını ve kaynağını iş süreçlerine odaklanmaya yardımcı olmaktadır. 

Güvenlik ve Veri Koruma 

 • Bulut Teknolojisi için en önemli hususlardan biridir güvenlik. Bu yüzden Bulut Teknolojisi sağlayıcıları tarafından ciddi bir şekilde ele alınarak üstün koruma sağlamaktadır. 
 • En yüksek seviyede şifreleme özelliği mevcuttur. Bunun yanı sıra kimlik doğrulama ve güvenlik önlemleri de üst düzeyde korunmaktadır. 

İş Sürekliliği ve Yedekleme 

 • Bulut Teknolojisi, kendi alanında verilerin düzenli bir şekilde yedeklenmesini be iş sürekliliğini planlayarak hareket etmektedir. 
 • Olası olumsuz durumlarda oldukça hızlı bir şekilde iyileşmeyi destekleyerek yoluna devam etmektedir. 

İnovasyon ve Hızlı Dağıtım

 • Bulut Teknolojisi bünyesindeki yeni uygulamaları hızlı bir şekilde dağıtmak ve güncellemek ile görevlidir. Bunun için en uygun platformlar arasında Bulut Teknolojisi ilk sırada yer almaktadır. 
 • İşletmeniz elbetteki diğer firmalar içerisinde rekabet içerisinde olabilir. Şirketiniz için avantaj elde etmek istiyorsanız sizin için hızlı bir şekilde inovasyon yapabilmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.