Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Digital Markets Act: Dijital Pazarlar Yasasına Uyum Sağlama 

Digital Markets Act

Bugün içimdeki huzurla uyandım. Bu duyguyu çok seviyorum. Bu sayede tüm gün gülümseyerek geziniyorum etrafta. Üzerimdeki hafta sonu miskinliğini aymak için hemen ılık bir duş aldım. Kendime gelmemi çoktan sağlamıştı ama sabah kahvesi içmeden ayılamayanlardan olduğum için kendine güzel bir kahve demlemeyi de ihmal etmedim. Ben üzerimi giyinirken kahvemde yavaşça demlenerek beni bekliyordu. Kahvemi yudumlarken sekreterim Ayaz’in telefonu ile irkildim. Ortağım Ayaz rica etmiş beni aramasını. Yeni gelen güncellemeyi görüp görmediğimi merak etmiş. Normal şartlarda bugün miskinlik günümdü. Ama haberi görünce hemen fırladım ve şirkete doğru yola çıktım. Avrupa Birliği’nin Dijital Pazarlar Yasası “Digital Markets Act”, bulunduğumuz haftada belirlenen şirketler için yürürlüğe girmek için harekete geçmiş. Bugün, uyum sağlamak için yaptıkları değişikliklere dair daha fazla detay paylaşacaklarmış. Bu durum beni bir hayli heyecanlandırdı. Yaptıkları değişiklikler oldukça büyük ölçüde ve kapsamlı. Şirket genelindeki mühendislerden, araştırmacılardan, ürün yöneticilerinden ve ürün tasarımcılarından aylar süren yoğun çalışmanın sonucunu hak ettikleri doğrultuda almışlar. 

Bahsetmiş olduğum bu yoğun çalışmanın sonucunda Avrupa Komisyonu, endüstri paydaşları ve tüketici dernekleriyle kapsamlı bir şekilde iletişimlerini kurarak hareket ettiler. Hedefleri her zaman yardımcı, yenilikçi ve güvenli ürünler geliştirmek oldu. Yapılan yeni kurallar dahilinde, ürünlerini kullanan insanlar ve işletmeleri etkileyecek zorlu dengelemeler içeriyor. 

Bir örnek verecek olursak; arama sonuçlarındaki değişiklikler, daha fazla trafiği büyük aracılar ve toplayıcılara yönlendirebilirken, oteller, havayolları, tüccarlar ve restoranlar gibi doğrudan tedarikçilere daha az trafiği yönlendirebiliyorlar. 

Biz tüketiciler için, farklı ürünler arasında öneriler sunmak gibi hızlı ve güvenli işler yapmamıza yardımcı olmak için geliştirdikleri bazı özellikler artık aynı şekilde çalışmayacak. Uyum önlemleri uygularken bu dengeleme konusunda çeşitli önemli konuları dengelemeye ve ilgili paydaşlarla iletişim kurmaya çalışmışlar. 

İşte, yaptıkları değişikliklerle ilgili daha fazla bilgi:

İşletmeler Ve Kullanıcılar İçin Yapılan Değişiklikler

  • Arama sonuçlarına yönelik değişiklikler: Uçuşlar, oteller ve alışveriş gibi alanlarda karşılaştırma sitelerini bulmaya büyük ölçüde yardımcı olmak için özel birimler ve çiplerin tanıtılması bekleniyor. Üstelik 20’den fazla ürün değişikliği uyguladıkları da biliyor. Biz tüketicilerin işletmeleri bulmamıza yardımcı olan bazı özellikleri şu şekilde örnekleyebilirim; Google uçuşlar birimini arama sonuçları sayfasından kaldırmışlar. 
  • Choice screens: Android sürümlü cihaz kullanan bir kişi, arama motorunu ya da tarayıcısını kolayca değiştirebiliyor. DMA kapsamında, kullanıcı araştırmaları ve testlerine dayanan, endüstride gelen geri bildirimlere ek seçenek ekranlarını gösteriyorlar. Bahsetmiş olduğum bu ekranları, bir cihaz kurarken Android telefonlarda görebileceğiz ve yakında masaüstü için Chrome ve İOS cihazlarında da görebilmemiz mümkün görünüyor. 
  • Google hizmetlerini bağlamak için ek onaylar: Şu anda, belirli amaçlarla bazı Google ürünleri ve hizmetleri arasında veri paylaşımları yaptıklarını biliyordum. Bu da ayarlarımıza bağlı olarak içeriğimizi ve reklamlarımızı kişiselleştirmemize olanak tanıyor. Bulunduğumuz günde, EEA’daki kullanıcılar, Google hesaplarında ayarlar bölümüne giderek bu veri paylaşımını sürdürmek isteyip istemediklerini seçebiliyorlar. Artı olarak kullanıcılar Google hizmetlerini isteyip istemediklerini soran yeni onay bannerlarını görebiliyorlar. Bununla da sınırlı kalmayarak, toplanan verilere ilişkin reklamcıların onaylarını iletmelerine yardımcı olmak için reklam ürünlerini ve araçlarını birçok şekilde güncelliyorlar. Bu da uzun süredir devam eden AB son kullanıcı onay politikalarına uygun olarak yapılıyor. 

Geliştiriciler İçin Araçlar Nelerdir?

  • Üçüncü taraf uygulamalar ve uygulama mağazaları: DMA, kontrol noktası işletim sistemlerinin biz kullanıcılar tarafından üçüncü taraf uygulamaları ve uygulama mağazalarını kullanmamız için izin vermemizi gerektiriyor. Android cihazlar üzerinden bunun zaten yapıldığını biliyordum. Android kullanıcıları her zaman cihazlarına üçüncü taraf uygulamaları ve uygulama mağazalarını indirebiliyorlar. Üstelik üçüncü taraf uygulamaları ve mağazaları, Android üreticileri ile yapılan anlaşmalar aracılığı ile Android cihazlara önceden yüklenebiliyor. Biz kullanıcılar olarak ayrıca internet aracılığı ile uygulamaları Android cihazlarına yükleyebiliyorlar. Geçtiğimiz yılda Android 14’te üçüncü taraf uygulama mağazalarının kullanıcılar için daha iyi çalışmasını sağlayan ve üçüncü taraf uygulama mağazalarının uygulamaları çok daha kolay bir şekilde güncellenmesine izin veren özellikleri an itibariyle eklemiş bulunuyorlar. 
  • Alternatif faturalama: DMA, kapı koruyucu uygulama mağazalarının geliştiricilerin uygulama içi satın alımlarının tamamlanması için alternatif faturalama sistemlerini kullanmasına izin vermesini de zorunlu hale getiriyorlar. Bazı durumlarda uygulama geliştiricilerin Google Play’in faturalama sistemi yerine kendi faturalama sistemleri aracılığı ile EEA kullanıcıları ile işlem yapmasını sağlayan iki adet programın başlaması için düğmeye bastıkları da biliniyor. 
  • Bu programda, kullanıcı-tercih faturalama (UCB), uygulama geliştiricilerinin Google Play’in faturalama sistemi yanında kendi faturalama sistemlerini sunmalarına izin veriyorlar. Bu durumun, alternatif faturalama sunmanın en adil yolu olarak görünüyor. Çünkü, biz kullanıcılar tercih ettiğimiz işlem yönteminin tam kontrolüne sahip olmak isteriz. Bu yüzden bu hafta programı oyun geliştiricilerine genişletiyorlar.
  • 2022’de, EEA programı aracılığıyla uygulama geliştiricilerine yönelik, ek bir alternatif faturalama seçeneği de sunuyorlar. Ve bu hafta programı oyun geliştiricilerine genişletiyorlar. Uygun geliştiriciler, biz kullanıcılarına yalnızca kendi faturalama sistemlerimizi sunma seçeneğini, Google Play’in faturalama seçeneği olmaksızın sunabiliyoruz.
  • Harici teklifler programı: Google Play zaten geliştiricilere, rakip bir uygulama mağazasında veya geliştiricinin web sitesinde mevcut olan teklifler veya daha düşük maliyetli seçenekler hakkında uygulama dışındaki müşterilerle serbestçe iletişim kurma olanağı sağlıyor. Ancak, DMA’ya uygun olarak ek seçenekler elbetteki ekliyorlar. 6 Mart’tan itibaren, Play tarafından dağıtılan uygulamaların geliştiricilerine, EEA’daki kullanıcıları doğrudan uygulama dışına yönlendirmelerine, teklifleri tanıtmalarına izin veren bir program başlatıyorlar.

Şeffaflık Ve Veri Paylaşımı Hakkında Merak Edilenler

Veri ve analiz: Şüphesiz ki böyle durumlarda en önem verdiğimiz hususlardan bir tanesi şeffaflık ve veri paylaşımı oluyor. Aldığım hizmette önem verdiğim ilk iki konudur. Bu yüzden işletmeler müşterilere ulaşmak için ürünlerini kullandığında, web sitesinin, uygulamalarının, videolarının ve reklamlarının nasıl performans gösterdiği hakkında detaylı bilgiler sunuyor. Bahsetmiş olduğum bu bilgileri Google Play ve Arama Konsolu, Merchant Center, Google Analytics, Google Ads,  çeşitli diğer panolar ve API’ler aracılığıyla uzun süredir tarafımıza sunuyorlar. Üstelik reklamverenlere kampanyalarının maliyetlerini bilme olanağı da sağlıyorlar. Bu konu hakkında oldukça detaylı verileri tarafımıza sunuyorlar. Tüm bunların yanı sıra yayıncılara reklamları gösterme karşılığında aldıkları miktarı takip etmelerini sağlayacak verileri de sağlıyorlar. İşte, vermiş oldukları bu hizmet aslında ne kadar şeffaf olduklarının da kanıtı oluyor. En azından ben öyle düşüyorum. Google’ın reklam platformları her zaman gizli ücret almıyor. DMA kapsamında, EEA’daki reklamverenler ve yayıncılar, kullanıcı gizliliğini koruyan ve müşterilerin ticari hassas bilgilerini koruyan bir şekilde paylaşılan bazı ek verileri alabiliyorlar. 

Veri taşınabilirliği: Çok uzun zamandır, yaklaşık on yıldan fazla süredir kullanıcılarına, 80’den fazla Google ürününden verilerinin bir kopyasını indirme ya da aktarma olanağı sunuyorlar. Google Takeout, Veri Transferi Girişimi “Data Transfer Initiative” ve daha geniş kapsamlı veri taşınabilirliği konusunda yatırımlarına da günümüzde hala devam ediyorlar. Verilerimizi üçüncü taraf bir uygulamaya ya da hizmete taşıma gereksinimlerini karşılamak adına beta süreçlerine takiben, Geliştiriler için Veri Taşınabilirliği APl’leri bu hafta EEA’da başlatılacakmış. 

Avrupa Komisyonu Ve Endüstri Alanında Devam Eden Etkileşimleri

Uyum sağlama konusunda şeffaflık ve anlamlı ürün değişiklikleriyle yaklaştıklarını, hatta bazı kulların Avrupa’daki insanlar ve işletmeler için mevcut seçenekleri azaltabileceği endişesi ile hareket ettiklerini biliyorum. Bahsetmiş oldukları bu yeni kuralların tüm belirlenmiş şirketler üzerinde tutarlı bir yorumlanması ve uygulaması, Avrupa işletmeleri ve tüketicileri için gelecekte adil bir rekabet ortamının sağlanmasında kritik olduğuna kendilerince inanıyorlar. 

Mart ayının sonrasında, Avrupa Komisyonu ve endüstri ile işbirliğine devam ederek, Avrupa’daki insanlara ve işletmelere yardımcı, güvenli, uyumlu ürünler ve hizmetler sunmaya devam edeceklerini de açıkça dile getirmişler.

Güvenilirlik konusunda bizim kadar hassas olmaları ve elbette şeffaflık ve veri paylaşımlarındaki üstün korumaları ile benim bir numaralı tercihlerim arasında yer alıyorlar. İşte, kendime ayırdığım ama gün sonunda yine kendimi ofiste bulduğum günün verimliliği de bana son derece olumlu etkiler göstermeye başladı. Yeni bilgiler edinmeye ve bu bilgileri sizinle paylaşmaya devam edeceğim. Hayatınıza dokunuyor olma düşüncesi beni motive eden başlıca sebeplerden bir tanesi. Esenlikle kalın. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.