Hoş Geldiniz

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

HomeBlogSEOEn İyi SEO Araçları: Performans İyileştirme Aracıları 

En İyi SEO Araçları: Performans İyileştirme Aracıları 

Belki bir blog yazarısınız, belkide bir e-ticaret siteniz var. Mutlaka, SEO araçları hakkında biraz bilginiz vardır. Şirketinizin web sitesine organik arama trafiğini artırmak istiyorsunuz. Fakat, aklınıza takılan birçok soru işaretleri var. Acaba hangi SEO araçlarını kullanmalıyım? Nereden başlamalıyım? SEO (arama motoru optimizasyonu) optimizasyon çalışmalarına, yeni başlayan biri olarak bu gerçekten zor bir iştir. 

Gerçek şu ki, Google son yıllarda çok daha sofistike hale geldi ve işler bir hayli karıştı. Google veya benzeri arama motorları için, içeriğinizin daha görünür hale gelmesine yardımcı olan bir araç ekosistemi var. Gelelim konu başlığımıza en iyi SEO araçları nelerdir? Okumaya devam edin!

En İyi SEO Araçları Nelerdir?

Şimdi diyeceksiniz ki; Bu yazıda birçok SEO aracı var. Bu araçların hepsini kullanmalı mıyım? Cevap tabii ki de “HAYIR!” Sadece ihtiyacınız olanı araçları kullanmalısınız. Bu listeyi yapmamın sebebi, sizlere SEO araçları hakkında fikir vermek. Hangi aracı kullanacağınız sizin isteğinize bağlı. Şimdi sizlere En iyi SEO araçları hakkında detaylı bilgi vereceğim. Benim de sıklıkla kullandığım SEO araçlarını listeledim. Hazır mıyız?

Google Analytics: Verileri İzleme ve Analiz Etme Aracı

Google tarafından ücretsiz olarak sunulan Google Analytics, sitenizin verilerini izleme ve analiz etme aracıdır. Genellikle web site sahipleri bu araçtan yararlanıyor. Google Analytics, sitenizin SEO’sunu daha iyi anlayabilmek ve daha iyi izleyebilmek için, web sitenizi izler ve bilgilerini toplar. Kullanıcıların hangi sayfaları ziyaret ettiği, hangi sayfalarda zaman harcadıkları, hangi ülkelerden sitenizin ziyaret edildiği ve hangi cihazları kullandıkları gibi detaylı bilgiler sunar.

Google Analytics Verileri İzleme ve Analiz Etme Aracı

Google Search Console: Performans İyileştirme Aracı

Google’nun diğer ücretsiz aracı, Google Search Console performans iyileştirme aracıdır. Mutlaka her web site sahibi bu aracı kullanır. Web sitenizin Google arama sonuçlarında hangi anahtar kelimeler ile sıralama, tıklama ve gösterim gibi oranlarını izlemenize olanak tanır. Aynı zamanda web sitenizle ilgili site içi ve dışı bağlantıları izleyebilirsiniz, site haritanızı (sitemap.xml) dosyası ekleyebilirsiniz ve sitenizle ilgili hataları tespit edebilirsiniz. Bu sayede, sitenizi geliştirmenize detaylı fikirler sunar.

Google Search Console Performans İyileştirme Aracı

Google Trends: Arama Trendlerini İzleme Aracı

Google Trends, Google tarafından sunulan ücretsiz bir araçtır. Google Trends sayesinde arama terimlerinin popülaritesini, trendlerini ve arama hacimlerini ölçmek için kullanabilirsiniz. Belirli bir anahtar kelimenin ne kadar popüler olduğunu, hangi ülkelerde en çok arandığını, hangi tarih aralığında daha fazla arandığını, gün,ay ve yıl gibi seçenekleri kullanarak istatistiksel olarak arama kelimelerinin tüm detayları görebilirsiniz. SEO çalışmalarınız için çok faydasını göreceksiniz.

Google Trends Arama Trendlerini İzleme Aracı

Yine bir Google tarafından sunulan ücretsiz araçlardan bir tanesi Google ADS Keywords Planner. Bu araç kullanıcıların Google ADS reklam kampanyaları için, uygun anahtar kelimelerini analiz etmeleri için tasarlanmış. Ayırıcı SEO çalışması sırasında belirli anahtar kelimenin aranma hacmini ve rekabet düzeyini öğrenebilirsiniz. Web sitenizin organik arama sonuçlarında yüksek sıralamalar elde etmek için, hangi anahtar kelimelerin seçilmesi gerektiği konusunda fikir verir.

Google Ads Keyword Planner Anahtar Kelime Planlayıcısı

Bing Webmaster Tools: Performans İyileştirme Analize Aracı

Bing Webmaster Tools, adından da belli olan Bing arama motorun parçasıdır. Microsoft tarafından sunulan bu ücretsiz araç, Google Search Console gibi siteniz hakkında sizlere birçok detaylı bilgi verir. Bu araç sayesinde web sitenizdeki sayfa hatalarını, yanıt sürelerini, sayfa hızını veya mobil uyumluluğunu kontrol etmenizde yardımcı olur. Bing Webmaster Tools, dijital pazarlama uzmanları ve SEO uzmanları tarafından yaygın olarak kullanılan bir araçtır.

Bing Webmaster Tools Performans İyileştirme Analize Aracı

SEMRush: Dijital Pazarlama Aracı

SEMrush, dijital pazarlama araştırması yapmak isteyen herkes için harika bir SEO araçtır. Sitenizin SEO (arama motoru optimizasyonu), PPC (tıklama başına ödeme), sosyal medya, içerik pazarlama ve daha birçok dijital pazarlama alanında performansını izlemek için kullanabilirsiniz. (SERP) sıralamasını artırmak için gereken adımları belirleyebilirsiniz. Anahtar kelime araştırması, site denetimi, backlink analizi, rakip analizi gibi SEO işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

SEMRush Dijital Pazarlama Aracı

Ahrefs: Anahtar Kelime Aracı 

Ahrefs kullanıcı dostu arayüzü sayesinde, SEO çalışmaları için oldukça kapsamlı bir SEO aracıdır. Sitenizi geliştirmek için, anahtar kelime araştırması, backlink araştırması, sıralama takibini kolaylıkla yapar. Ahrefs ayrıca rakip sitelerinizi de analiz ederek, sitenizin performansını geliştirmek için fikirler sunar.

Ahrefs Anahtar Kelime Aracı

Moz Pro: Performans İzleme ve Geliştirme Aracı

Bir diğer aracımız ise Moz Pro SEO çalışmalarında performans izleme ve geliştirme aracıdır. Moz Pro’nun sunduğu birçok özellik sayesinde, sitenizin arama motoru sıralamalarını takip edebilir, anahtar kelime araştırması yapabilir, backlink profilinizi analiz edebilir ve rakip sitelerinizi inceleyebilirsiniz. Ayrıca, Moz Pro’nun sunduğu veriler sayesinde, hangi anahtar kelimelerin sizin için en uygun olduğunu belirleyebilirsiniz.

Moz Pro Performans İzleme ve Geliştirme Aracı

Ubersuggest: Anahtar Kelime Aracı

Amerikalı girişimci Neil Patel tarafından geliştirilmiştir Ubersuggest. Neil Patel, bir dijital pazarlama uzmanı ve girişimcidir. SEO çalışmalarında kullanılan anahtar kelime araştırma araçları arasında popüler bir konuma sahiptir.

Günümüzde, Ubersuggest, birçok dijital pazarlama uzmanı ve web sitesi sahibi tarafından SEO çalışmalarında yaygın olarak kullanılan bir araç haline gelmiştir. Ayrıca bu araç backlink araştırması, sıralama takibi ve rakiplerini kolaylıkla analiz etme işlemlerini gerçekleştirebilir.

Ubersuggest Anahtar Kelime Aracı

Screaming Frog: Web Site Tarama Aracı

Screaming Frog SEO çalışmalarında adeta hayat kurtaran bir araçtır. Bu araç sayesinde, web sitenizi A’dan Z’ye kadar tarama (crawl ) işlemi ile ilgili detaylı bilgi sağlar. Screaming Frog, web sitenizin her bir sayfasını tarayarak, sayfaların URL’lerini, meta etiketlerini, başlıklarını, alt başlıklarını, resimlerini ve bağlantılarını detaylı olarak gösterir. Tarama sonucunda elde ettiğiniz bu analizler sayesinde, web sitenizin SEO performansını değerlendir. Üstelik sitenizin hatalarını düzeltmek için de kullanabilirsiniz. 

Screaming Frog Web Site Tarama Aracı

Sonuç

Gelelim SEO araçları hakkında yazımızın sonuna. Özetlemem gerekirse, web sitenizin performansını iyileştirmek için yukarıdaki araçları doğru kullanarak, sitenizin eksiklerini gidererek ve sitenizin SEO performansını artırarak, adım adım başarıya doğru gidebilirsiniz. SEO sabır ister, SEO zaman ister, bu süreci doğru kullanmanız gerekir.


Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

htekin
Cözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2023 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.