Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Gemini Destekli Sohbet, Google Ads’e Geliyor

Gemini Destekli Sohbet, Google Ads’e Geliyor

Güneşin camdan tenime yansımasıyla uyandım bugün. O sıcaklığı tenimde hissederken beş dakikalık yatak keyfinin bana çok daha iyi geleceğini biliyordum. Gözlerimi kapatarak güneşi tenimde hissetmeye devam ettim. Telefonumun sesiyle irkildim ve hemen kaptım telefonu. Çalışma arkadaşımın adı gördüm ve merakla açtım aramayı. Meğer Gemini destekli sohbet artık Google Ads ile aramıza katılıyormuş. Elbette bu haber beni heyecanlandırdı. Çünkü biliyorum ki en son büyük dil modellerindeki alanında çığır açan gelişmelerle destekleniyor Google Ads. Neden seviyorum biliyor musunuz? Daha az çaba sarf ederek daha fazla performans elde edebiliyorum. Üstelik arama oluşturmamda da büyük bir katkısı var kendisinin. Sizce de harika değil mi? 

Fırsatları saymakla bitmeyen üretken yapay zekanın reklam verenlere kampanya oluşturmayı hızlandırmadan tüketicinin arama deneyimindeki etkinliğini arttırıyor. Geçtiğimiz yıllarda Al destekli reklamların yepyeni bir dönemine şahit olmuştuk. Reklam verenler potansiyel müşterilerine ulaşarak taahhüdünü paylaşmıştı. Kendini geliştirmekte yetinmeyerek bugünde yepyeni ilerlemeleri bizimle paylaşmış. 

Gemini’nin Desteklenen Sohbeti İle Arama Kampanyaları Oluşturmak

Geçtiğimiz aylarda duymuştum en büyük ve en yetenekli Al modelleri olan Gemini kendisini çok daha geliştirerek önümüzdeki aylarda Google Ads’ye dahil olacak. Geliştirildiği gibi duran uygulamalar yerine bu şekilde sürekli güncellenen ve geliştirilen uygulamaları tebrik etmek lazım diye düşünüyorum. İnsan aklı ile üretilenler bile kendisini bu denli güncellerken bizlerde bu bilgilerden geri kalmamalıyız. Gemini’yi reklam çözümlerini geliştirmek için aktif olarak test etmişler. Elbette onaylanmış ve Gemini artık konuşma deneyimini desteklediğini duyurmuş. Üstelik şimdiden gelecekteki Gemini entegrasyon geliştirmesinin planınıda yapıyorlar. 

Şuan için ABD ve İngiltere gibi ülkelerde Google Ads konuşma deneyimi beta erişimi sağlıyor. İngilizce dilinde reklam verenlerin kullanımına açık olan bu özellik kullanıcıların oldukça ilgisini de çekiyor. Birkaç hafta içerisinde de İngilizce reklam veren herkesin kullanımına açılacağını duyurmuş. Üstelik yalnızca İngilizce de değil, bir kaç hafta içerisinde ek dillerinde ekleneceği biliniyor. Gemini hiç durmadan bizim için çalışıyor adeta. Kullandıktan sonra geri bildirim göndererek beğenip beğenmediğinizi de belirtmeyi unutmayın. Belli ki fikirlerimiz Gemini için oldukça önemli. 

Daha kaliteli aramalar yapabilmeniz için konuşma deneyimi ve iş akışı, bizlere sohbet tabanlı bir deneyim sunuyor. Siteniz için bulunmaz bir fırsatta diyebiliriz bu özellikler için. Arama işlemleriniz için Google Al, ilgili reklam içeriği oluşturuyor. Üstelik yaratıcılık ve anahtar kelime üretimi de oldukça geniş kapsamlı. 

Geçtiğimiz aylarda yapılan konuşma deneyimlerini reklam verenler ile sık sık denemişler ve oldukça başarılı olduklarını da görmüşler. Kullanıcılarına daha az çaba sarf ederek daha yüksek kalitede arama oluşturmalarına yardımcı olduğunu gözlemlemişler. Zaten biz kullanıcıların en dikkat ettiği özelliklerden biridir daha az çaba sarf ederek daha fazla verim alabilmek. Bu yüzden tamamıyla bizim istek ve önerilerimiz doğrultusunda kendilerini geliştiriyorlar. Nasıl yapacağınıza dair merakınız var ise, reklam metninizin kalitesine ve çeşitliliğine bakarak “Reklam Gücü” adlı bir metrik ile yapılıyor ve size “Zayif”tan başlayarak “Mükemmel”e kadar puan veriyor. Hatta bir kullanıcı yorumunu da bizimle paylaşmışlar ve kullanıcı şu şekilde yorumlamış; 

Konuşma deneyimini kullanmayı oldukça kolay buldum. ‘İyi’ veya ‘Mükemmel’ Reklam Gücüne sahip daha yüksek kalitede reklamlar oluşturmama yardımcı oldu, bu da kampanyalarımın performansını daha da artırdı.

Birçok kullanıcı yorumunun bu şekilde olduğunu düşünürsek, kendileriyle ne kadar gurur duysalar gerçekten az. Tüm özverileri ile bize iş yükümüzü hafifletmek fırsatlar verdikleri için buradan kendilerine teşekkür etmek istiyorum. Yapılan aramalar giderek daha da görsel bir hal almaya başlıyor. Reklam verenler performansı artıran ve oldukça etkileyici görseller oluşturmanın zorlayıcı olacağını düşünüyorsa, yanıldıklarını buradan bildirmek isterim. Çünkü, konuşma deneyimini tasarlarken, kampanyalarınıza uygun görselleri önermek için üretken Al ve Landing sayfasındaki görselleri kullanabilmek artık çok kolay. Tabi bu özellik için birkaç ay beklemeniz gerekebilir. Reklam veren kişiler kampanyaları yayına girmeden önce görselleri onaylayıp yayınlamalıdırlar. 

Google Ads’te üretken Al ile oluşturduğunuz tüm görseller, konuşma deneyimi de dahil olmak üzere buna uygun bir şekilde sizlere tanımlanmış olacak. Bahsetmiş olduğumuz bu görsel özelliğini görünmez bir şekilde işaretlemek için SynthlD’yi kullanıyorlar. Görsel Al tarafından oluşturulduğunu belirten açık standart meta veriyi içeriyor. 

Verileri ile Google Ads’te konuşma deneyimini kullanan küçük işletmeler reklam vermelerinin arama kampanyalarını “İyi” ya da “Mükemmel” reklam gücüne sahip olarak yayınlama olasılığının %42 çok daha yüksek olduğunu bildiriyor. Reklam gücü ile dönüşümler arasında oldukça güçlü bir korelasyon buldukları için oldukça önem veriyorlar. Bir örnekle açıklayacak olursak; duyarlı arama reklamları için reklam gücünü “Zayıftan Mükemmele” yükselten reklam verenler, ortalama olarak %12 daha fazla dönüşüm görüyorlar.  

Cesur ve sorumlu bir AI yaklaşımı benimseme

Tüketicileri ile birlikte heyecan yaşayan bir üretici düşünün. Benim oldukça hoşuma gitti bu durum. Yeni kullanımları Al’ın hızlı bir şekilde evrimleşmeye devam etmesiyle düzenli olarak ortaya çıkıyor. Bu sebeple Al’ın ürünlerini daha kullanışlı hale getireceğine inanıyorlar. 

Mümkün olduğunca Al ile keşfetmeye ve bu yeni teknolojiyi sorumlu bir şekilde geliştirmeye kararlı görünüyorlar. Zaten biz kullanıcılarda eminim ki aynı fikirdeyiz. 2018’de oluşturdukları Al prensiplerine bağlı kalmakta ısrarcı oldukları da açıkça aşikar. 

Önümüzdeki yıllarda Google Ads’e çok daha fazla Al destekli güncellemeler geleceğini de şimdiden duyurdu. Heyecanla beklediğimi söylemek isterim. Bugün Al ile başlamak istiyorsanız Al Essentials sayfasına göz atabilirsiniz. 

Ben bu yeni güncellemede bayıldım doğrusu. Zaten yeni güncellemeler beni hep heyecanlandırır ama Gemini destekli sohbetin Google Ads’e geliyor olması apayrı heyecanlandırdı. Gelecekteki güncellemelerini de şimdiden sabırsızlıkla bekliyorum. Üstelik beni heyecanlandırdığı da aramızda kalırsa sevinirim. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.