Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Analytics: Daha Anlaşılır Ölçümler İçin Geliştiriliyor

Google Analytics Daha Anlaşılır Ölçümler İçin Geliştiriliyor

Bir kaç haftadır sağlıklı yaşamak için bir söz verdim kendime. Bu yüzden kalkar kalkmaz sahil kenarında en az bir saat tempolu bir şekilde koşuyorum. Eve geliyorum, duşa giriyorum, ufak bir kahvaltı yaparak güne başlıyorum. Bana öyle iyi geliyor ki bu düzen, kendim için bir şeyler yapıyor olmak kendime getiriyor beni. Bugün yine koşumu yaptım, duşumu aldım, kahvaltımı yaptım ve kendime bir kahve demledim. Kahvemi içerken tabletimde gezinmek için balkona çıkıp temiz hava almak istedim. Tabletimde gezinirken Google Analytics’teki yeni araçlar hakkında bir içeriğe denk geldim. Elbette oldukça ilgimi çekti. Kampanyalarının performansını daha iyi ölçmelerine yardımcı olarak, değişen gizlilik ve düzenleyici peyzajına uyum sağlamamıza yardımcı oluyor. 

Google Analytics 4’ü şuan burada olan bir gelecek için canla başla hazırlıyorlar. Yaklaşık iki yıl önce, Google Analytics 4’ün kayıt çözümlerinin olacağını zaten duyurmuşlardı. O zamandan bu yana yatırımlarını hep yapay zeka destekli içgörüler ve Google Ads ile daha iyi entegrasyon için yaptılar. Gelişmel ve güncel kalmak için hep en iyisini yaptılar. Böylelikle çok daha hızlı ve çok daha fazla değer elde etmemize de yardımcı oldular. 

Bulunduğumuz günde Google Analytics’te ölçümleme yeteneği daha da bilgilendirici ve yardımcı olacak bir güncelleme ile karşımızdalar. 

Elbetteki bizim eylemlerimiz iş sonuçlarını bir hayli etkiliyor. Hal böyle olunca e-posta kayıtları, satın almalar ya da diğer ilgili etkinlikler aracılığı bir şekilde eylemlerimiz etkiliyor. Bizim bu platformlar arasında karşılaştırmayı kolaylaştırmak için, Google Ads ve Analytics’te dönüşümlerin nasıl tanımlandığını uyumlulaştırarak Google reklam platformlarımızın tutarlı bir görünümü elde etmemizi sağlıyor. Bu yüzden, Google Analytics’te mevcut olan dönüşümleri davranışsal analizler için kullanılacak temel etkinliklerle değişimler yapıyorlar.

Bahsetmiş olduğum bu temel etkinlikler, site ve uygulama sahiplerinin web siteleri ve uygulamalarndaki en önemli davranışları tutarlı bir şekilde ölçmelerine ve böylece kullanıcı deneyimlerini güçlendirmelerine yardımcı oluyor. Bahsetmiş olduğum bu güncellemeyle bir dönüşüm, Google Ads raporumuzda veya Google Analytics raporunda görüntülemekte olduğumuz aynı olacak. Bu geliştirilmiş, daha birleşik deneyimde, pazarlamacıların Google Ads ve Analytics arasında yaşadığı dönüşüm raporlama farklılıklarına ele alıyorlar. Üstelik bu uzun süredir müşterileri için işlerinin çözüldüğünde memnuniyet duyuyorlar. Bizim için bu denli çabaladıklarını görmek oldukça hoşuma gidiyor. 

Artık, mevcut olan rapor ve keşfet modüllerindeki dönüşümler temel etkinlikler haline geliyor. Böylelikle, işimiz için en önemli müşteri eylemlerini Analytics’te tanımlayabiliriz. Üstelik web sitelerimiz ve uygulamaların deneyimlerini iyileştirmek için neyin işe yaradığını ve neyin işe yaramadığını öğrenebiliyoruz. 

Google Ads ve Analytics'te Dönüşümleri Uyumlu Hale Getirme

Şayet Google Ada hesabınızı Analytics’e bağladıysanız şuan kampanya performans raporlaması için Reklam Alanı’nda tutarlı dönüşümleri görebilirsiniz. Üstelik bunları daha iyi sonuçlar için sürekli iyileştirme işlemlerimde kullanabileceğim. Reklamverenler, Google Ads dışında da çapraz kanal dönüşüm raporlama alabilecek. 

Gelecek günler, aylar hatta yıllarda reklamverileri için yeni özellikler arasında ek dönüşüm raporlama ve araçlarda reklam bölümünde başlatılacak. Bahsetmiş olduğum bu güncelleme, Google Analytics’teki reklam bölümündeki son değişikliklerle birlikte, ihtiyacımız olan her yerde performansını net bir şekilde görünümünü oluşturacak.

Gizlilik Odaklı Oluşturukan Tam Bir Çözüm Paketi

2024 yılı, reklamcılık açısından dönüm noktası olan bir yılı işaret ediyor bizim için. Dayanıklı bir ölçüm stratejisi, bizi gizlilik odaklı geleceğe hazırlamak için temel olarak görünüyor. Google Analytics 4, bu geleceğe uyum sağlamak üzere, içgörüler ve raporlar ile donatılmış ve kampanya performansının görünümünü korumak için oluşturuluyor.

Başta da bahsetmiş olduğum gibi, önümüzdeki haftalarda Google Analytics 4’te Chrome Gizlilik Kum Havuzu’nun Korumalı Hedef Kitle API’si için destek sunmaya başlıyorlar. Böylelikle üçüncü taraf çerezler olmadan bile hedef kitlemize ulaşmaya devam edebileceğiz.

Üstelik, Google Analytics 4’te gelişmiş dönüşümlere yönelik desteği arttırıyorlar. Ve ölçüm doğruluğunu arttırmaya yardımcı oluyorlar. Karmak, onaylanmış birinci taraf kullanıcı tarafından sağlanan veri, mevcut dönüşüm etiketlerini tamamlıyor. Performansın daha doğru bir görünümünü böylelikle sağlamış oluyor. Artık Google Analytics 4’ten Google Ads’e gelişmiş dönüşümleri sorunsuz bir şekilde gönderebiliyoruz. Böylelikle başlamamız çok daha kolay bir hale gelecek. 

Ayrıca, Google Analytics 4’e onay seçeneklerini geçirmeyi kolaylaştırıyor. Tamam Modu’nu uygulayarak kullanıcı yolculuklarımızın tam bir görünümünü elde etmek için yapay zeka destekli davranış modelleme kullanabiliyorlar. 

Yıllarca Google Analytics 4’ü ellerinden geldiği kadar yenilikçi ve etkili hale getirmek için çalışıp çabalıyorlar. Reklamverenlerin harcamaları ve performansları hakkında tam bir resim elde etmelerine yardımcı oluyor. Üstelik kullanıcı gizliliğini asla tehlikeye atmıyorlar. Devam eden yatırımlar ile bugün kullanmamızı daha da kolay hale getiriyorlar. 

Evin en sevdiğim alanı balkonda zaman geçirmek bana hep çok iyi geliyor. Temiz hava, karşıdaki parkta yanıp sönen ışık, gecenin bir vakti uluyan köpek sesleri, insanların hayat kargaşasını izlemek derken gün boyu balkonda oturarak etrafı öylece izlemek beni ciddi anlamda rahatlatıyor. Üstüne birde böyle bir içerik okumak beni tam anlamıyla kendime getirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.