Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Chrome’a Gelen 3 Yeni Generatif Yapay Zeka Özelliği 

Google Chrome a Gelen 3 Yeni Yapay Zeka Özelliği

Bugün kendime bir söz verdim ve yeni bir bilgi edinme kararı aldım. İnternet ağını daha verimli bir şekilde nasıl kullanabilirim diyordum ki, karşıma Google Chrome’a gelen yeni 3 özellik çıktı. Günümün en az dörtte birini arama motorlarında geçiren biri olarak işime yarayacağını düşündüm ve kollarımı bu üç generatif yapay zeka özellikleri için sıvadım. İlgimi en çok çeken özelliklerinden bir tanesi olan yapay zeka özelliğini etkinleştirerek sekmelerin düzenlenmesi, bana özel temalar oluşturabilmem ve web üzerinde yazı yazma konusunda yapılan yardım oldu. 

Geçtiğimiz yıllardan bu yana tarayıcıda arama yapılmasını kolaylaştırabilmek için ve elbetteki daha güvenli ve daha erişilebilir hale getirmek için yapay zeka teknolojisi, Chrome ile entegre hale getirildi. Böylelikle kötü amaçlı siteleri çok daha hızlı bir şekilde analiz edecek ve alt yazı eklenmesine yardımcı olacaktır. Üstelik izin isteklerini de dilediğimiz gibi yönetebileceğiz. 

Bulunduğumuz günde Chrome (M121) sürümü kullanıyoruz. Deneme amaçlı generatif yapay zeka özelliklerini böylelikle yavaş yavaş tanıyor ve deneyimliyoruz. Gezinmeyi kolaylaştıran ve daha da verim almamızı sağlayan bu sürüm, deneyimlerimizi özel tutmamıza da olanak tanıyor. 

Bahsetmiş olduğum bu özellik kısa süre sonra ABD’de aktif hale gelecek. Mac, Windows PC gibi cihazlarınızda Chrome uygulamasında kullanabilirsiniz. 

Peki, nasıl deneyebilirsiniz? 

Öncelikle Chrome tarayıcısını açın ve “Ayarlar” seçeneğini seçin. Ardından “Deneysel Al” sayfasını açın. Bahsetmiş olduğum özellikleri kullanmak şuan erken olmakla birlikte kamu denemeleri olduğu için kurumsal ve eğitim hesapları için devre dışı bırakılmaktadır. 

Sekmelerinizi Akıllı Bir Tarzda Organize Edin

Sekme grupları, bir dizi sekmeyi etkili bir şekilde düzenlemenin pratik bir yoludur. Ancak, genellikle bu düzenlemeleri manuel olarak yapmak zorunda kalırsınız. Chrome’un Tab Organizer özelliği, açık sekmelerinizi kullanarak sekmeleri otomatik olarak gruplamayı önerir ve oluşturur. Özellikle Chrome’da birkaç görevi aynı anda yürütüyorsanız, mesela seyahat planlamak, bir konuyu araştırmak ve alışveriş yapmak gibi durumlarda bu özellik oldukça kullanışlı olabilir. Bu özelliği kullanmak için bir sekmeye sağ tıklayın ve “Benzer Sekmeleri Düzenle” seçeneğini seçin veya sekmelerinizin solundaki açılır oku tıklayın. Chrome, yeni gruplar için isim ve emoji önerileri dahi sunar, böylece bir sonraki ihtiyacınız olduğunda kolayca bulabilirsiniz.

Google Chrome a Gelen 3 Yeni Yapay Zeka Özelliği 1

Kendine Ait Temaları Al İle Kolayca Oluştur

Android 14 ve Pixel 8 cihazları generatif Al duvar kağıtları artık bilinen bir konu olmaktadır. Aynı metinden görüntüye yayılma özelliği Chrome’a geliyor. Bu sayede artık tarayıcımızı kendimize göre çok daha kişiselleştirebiliriz. Ruh halimiz, görsel stilimiz ve seçtiğimiz renkler sayesinde bize özel temaları oluşturabiliriz. Chrome, kullanıcılarının sahipliğini kazanmak için bu sürümü geliştirmiş olmalı. Sizcede size ait Chrome fikri kulağınıza çok hoş gelmiyor mu? Uygulamayı benimsemek, uygulamayı ziyareti de sıklaştıracağı için Chrome’u tasarlayanlar bu güncelleme ile akıllılık etmiş diyebiliriz. Üstelik Al komutu uzmanlığı da gerektirmiyor. Başlamanız için yapmanız gereken tek şey, “Chrome’u Özelleştir” panelini ziyaret etmek. “Tema Değiştir” seçeneğine tıklayın ve “Al İle Oluştur”u seçin. İşte bu kadar kolay! Denemek için sabırsızlandığınızı hissedebiliyoruz. Chrome ekinin favori tema oluşturmalarının bulunduğu koleksiyonuna göz atabilir daha fazla seçenekleri inceleyebilirsiniz. 

Google Chrome a Gelen 3 Yeni Yapay Zeka Özelliği 2

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz tarifteki temaları beğenmediyseniz Chrome’u yüklediğiniz fotoğraflar ya da Chrome Web mağazasındaki koleksiyonlara da göz atabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz koleksiyonda birden fazla sanatçının eserleri var ve seveceğinize eminim. 

Dilekçe yazmak veya bir kamu kuruluşunun formlarında kendinizi ifade etmek sizi korkutmasın. Chrome ile işbirliği içerisinde olmadan önce bu durum benide epey korkutuyordu. Ama artık Chrome sayesinde çok daha profesyonel işler çıkarıyorum. Bilgi aktardıkça güzeldir. Nasıl yapıldığına birlikte göz atalım. Önümüzdeki ayın Chrome sürümü ile sizlerde özgüvenle yazabileceksiniz. Deneysel Al destekli özelliği başlatılarak endişelere son veriliyor. Bu özellik ile en iyi restoranları inceleyebilir, bir partiye RSVP yazabilir hatta daire kiralama hakkında resmî bir soruşturma yapabilirsiniz. Bahsettiğim özelliği kullanmak için Chrome’da ziyaret ettiğiniz hergangi bir sitedeki metin kutusuna ya da alana sağ tıklayarak “Yardım Et” seçeneğine tıklayın. Önüne çıkan butona birkaç kelime yazın ve arkanıza yaslanarak yapay zekanın gücünü izleyin. Yazma sürecini sizin yerinize başlatacak. 

Haydi, bir örnek ile anlatımıma göz atalım. Diyelim ki bir daire kiralamak istiyorsun, iletişim formu için ilk taslak şu şekilde olacaktır; “Bu yerle ilgileniyorum”, “köpek izni var mı?” Gibi seçenekler ile Chrome’un “Yardım Et” özelliği ile önerilen metinler sağlamaktadır. Bulunduğumuz yılda çok daha gelişmiş özellikler bizi bekliyor olacak. Chrome’a Al ve ML’yi daha fazla nasıl entegre edilebilir görmek için beklemede kalmanızı öneririm. 

Tarayıcı Üzerinde Bir Şeyler Yazmak İçin Yardım Alın

İnternet üzerinde yazı yazmak bazı durumlarda beni endişelendirebiliyor. Birçoğumuzun da aynı endişeyi edindiğine eminim. Kamusal alanda ya da formlarda endişeleriniz artıyorsa, yeni sürüm ile birlikte rahat bir nefes alabilirsiniz. Çünkü önümüzdeki ayın Chrome sürümünde formlarınızı hatasız yazmamıza yardımcı olacak deneysel Al destekli özellik bizlerle olacak. Bu özelliği başlatmak için Chrome’da ziyaret ettiğiniz bir sitenin metin kutusuna ya da herhangi bir alana sağ tıklayarak “Bana yazmam konusunda yardımcı ol” seçeneğini seçin. Orada önünüze çıkan butona birkaç kelime yazarak yapay zekanın yazma sürecini başlatın. Yapay zeka ile kurumsal alanlara yada formlara yazmanız Chrome ile artın çok daha kolay. 

Google Chrome a Gelen 3 Yeni Yapay Zeka Özelliği 3

Son zamanlarda karşıma çıkan en iyi sürümü sizinle paylaşmak ve Chrome’un sunduğu kolaylıklardan faydalanmak benim yaşantımı oldukça kolaylaştırdı. Eminim sizlerinde hayatına dokunarak kurum ve kuruluşlara verdiğiniz yazılardaki endişenizi azaltmışımdır. Artık arkanıza yaslanın ve yapay zekanın hayatımıza dokunuşunu izleyin. Çünkü ben artık öyle yapıyorum. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.