Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Chrome, Gerçek Zamanlı Güvenli Tarama Korumalarını Tanıtıyor 

Google Chrome, Gerçek Zamanlı Güvenli Tarama Korumalarını Tanıtıyor

Sabah resmen karnımın acıktığını hissederek uyandım. Diyet yapmak sabahları biraz zorluyor. Kalkıp kahvemi demledim, güzel bir duş aldım. Kahvemi içerken diyet listemdeki kahvaltımı hazırladım. Sağlıklı beslenmeye başladığımdan beri kendimi çok daha iyi hissediyorum. Hazırlandım ve ofise çıkmak için arabama doğru yöneldim. Tam arabayı çalıştırırken telefonum çaldı. Arayan Ayaz’dı, yeni güncellemeyi görüp görmediğimi sordu. Hemen telefonu hoparlöre vererek Ayaz’ın bahsettiği siteye girdim. Meğer Chrome artık potansiyel olarak tehlikeli sitelerde uyarılar göstermek için gerçek zamanlı Güvenli Tarama korumalarını kullanabilecekmiş. 

Maalesef korsanlarla sık karşılaştığımız zamanlardayız. Bilgisayar korsanlarının hızla gelişen saldırılarıyla başa çıkmak kimi zaman tehdidi başarılı bir şekilde algılamak ya da algılamamak arasındaki birkaç dakikadan ibaret olabiliyor bizim için. Hal böyle olunca zarar görmekte kaçınılmaz oluyor. Hackerların artan hızına ayak uydurmak için, Google Safe Browsing’i masaüstü veya İOS’ta Chrome kullanan herkes için gerçek zamanlı, gizliliği koruyan URL koruması ile güncelleyeceklermiş. Ayrıca, web üzerinde güvenli bir şekilde gezinmeye yardımcı oluyor. Chrome’un İOS sürümüne yeni şifre korumalarını da eklemeyi ihmal etmemişler. 

Güvenli Tarama Aracılığıyla Gerçek Zamanlı Koruma Elde Edin 

Dünya çapında 5 milyardan fazla cihazı koruyan Güvenli Tarama, siber avcılık, kötü amaçlı yazılım, istenmeyen yazılımlar ve daha fazlasına karşı savunma sağladığını biliyorum. Güvenlik açısından inanılmaz bir güncelleme olduğunu söylemek istiyorum. Üstelik, Güvenli Tarama her gün 10 milyardan fazla URL ve dosyayı değerlendirdiğini ve potansiyel tehditler için 3 milyondan fazla kullanıcı uyarısı verdiğini yakından takip ediyorum. 

Öncesinde, Güvenli Tarama’nın Standart koruma modu, bir sitenin ya da dosyanın potansiyel olarak tehlikeli olup olmadığını kontrol etmek için cihazımızdaki bir listeden yararlanıyordu. Bahsetmiş olduğum bu liste her 30 ila 60 dakikada bir güncellediğini biliyorum. Ancak kötü niyetli sitenin aslında ortalama olarak 10 dakikadan daha az bir süre için var olduğunu da biliyorum. 

Bu yüzden, artık Chroma’un masaüstü ve İOS için Standart koruma modu, siteleri Google’ın sunucu tabanlı listesindeki bilinen kötü sitelere gerçek zamanlı olarak karşılaştıracak. Bir sitenin bana ya da cihazıma risk oluşturabileceğimi düşünüyorsam, daha fazla bilgi içeren bir uyarı görüyorum. Tehdit içerikli sayfalarda arama yaptığımda uyarı göndererek hem beni hem cihazımı korumayı kendisine hedef olarak belirliyor. Üstelik siteleri de gerçek zamanlı olarak kontrol ediyor. %25 oranında daha fazla siber avcılık girişimi engellemeyi beklediklerini de açıkladılar. 

Güvenli Tarama Aracılığıyla Gerçek Zamanlı Koruma Elde Edin 

Yeni yetenek bu ayın ilerleyen zamanlarında Android’e de gelecek. Şifreleme ve diğer gizlilik arttırıcı teknikleri de beraberinde kullanarak Google dahil hiç kimse hangi web sitesini ziyaret ettiğimi bilmeyecek. Tüm bunlarla birlikte, bu tarayıcıdan biraz daha fazla güç gerektirdiği, ancak deneyimimizi düzgün ve hızlı kalmasını sağlamak için çalıştık.

Daha fazla koruma istediğimiz takdirde her zaman Güvenli Tarama’nın Gelişmiş Koruma moduna açabilirsiniz. Bu mod saldırıları engellemek için yapay zeka kullanıyor ve derin dosya taramaları sağlar. Üstelik kötü niyetli Chrome uzantılarından ekstra koruma sunuyor. 

Şifre Denetimine Güncellemeler Geliyor 

İOS’taki Şifre Denetimi  “Password Checkup” de son zamanlarda bir güncelleme aldığını duyurdu. Bahsedilen bu güncellemede artık tehlikeye düşmüş şifreleri işaretlemenin yanı sıra, zayıf ve tekrarlanan şifreleri de işaretleyecekmiş. Chrome, girdiğiniz bir şifrede bir sorun tespit ettiği takdirde her zaman bir uyarı gösterecek. Lakin Chrome Ayarları’ndaki Güvenlik Kontrolü’nü ziyaret ederek istediğimiz zaman şifrelerimizi kontrol edebiliyoruz. 

Şifre Denetimine Güncellemeler Geliyor

Bahsettiğim bu özellikleri Chrome’da arayarak ve bizi çevrimiçi olarak güvende tutmak için sundukları daha fazla yol için takipte kalmayı unutmayalım. 

Bu güncellemeleri incelerken arabada oturup kaldım öylece. Zaman nasıl geçti anlamadım. Şirkete geç kaldığımı fark edince alelacele hemen şirket yoluna koyuldum. Şirkete gidince elbette bu konu hakkında konuşmamak olmazdı. Üzerine iyice tartıştıktan sonra artık toplantı zamanı olduğunu fark ederek toplantı odasına doğru yol aldık. Umarım bu gelişmeler hiç son bulmaz ve hayatımızda hep olumlu sonuçlar vermeye devam eder.  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.