Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Chrome İle iOS’ta Yapabileceğiniz 6 Özellik

Google Chrome İle iOS’ta Yapabileceğiniz 6 Özellik

Bugün kendim için yeni planlar yaparken buldum kendimi. Uzun zamandır arkadaş çevremle görüşmediğimi fark ettim. Bu durum beni biraz üzdü. İş güç derken zamanın nasıl geçtiğini anlamamışım. Hızlıca bir buluşma planı yaptım. Dağ evinde güzel bir kafa dağıtma gecesi ayarladım. Bol sohbetli, kahkahalı, eğlenceli geçeceğine emin olduğum için şimdiden oldukça heyecan bastı. Plan yapma fikri bile beni biraz olsun rahatlatmaya yetti ve açıkçası tahminimden çok mutlu etti. Hemen telefona sarıldım ve arkadaşlarımı aramaya başladım. Benim gibi iş güç derdine düşkün ve araştırma meraklısı arkadaşım Can’ı aradım. Konuşmamız buluşma planımdan çoktan çıktı. Bana heyecanla Chrome ile İOS’ta yapabileceğimiz 6 özellikten bahsetmeye başladı. Ben çoktan organizasyonu unutup haberin detaylarına dalmıştım. 

Chrome İOS’taki gelişmiş güvenlik özellikleriyle birlikte bize sunuluyormuş. Üstelik tüm kayıtlı şifrelerimiz ve yer imlerimize erişmemizi de oldukça kolaylaştırıyormuş. 

Gittikçe ilgimi çekmeye başladı bu durum. Chrome uygulamasını iPhone’lar ve iPad’ler dahil olmak üzere tüm cihazlarda hızlı, güvenli ve kullanımı kolay bir şekilde tasarlanmış. Chrome’un İOS’taki görüntüler dahilinde arama yapmaktan şifrelerimizi güvence altına almaya kadar bize web üzerinden nasıl yardımcı olabileceğine dair bazı yollar sunuyor. 

1. Bilgilere Erişimi Cihazlar Arasında Sağlama

Kendi Google hesabınız ile Chrome uygulamasına giriş yapıldığında kayıtlı şifrelerimiz, ödeme detaylarımız, otomatik doldurma bilgilerimiz, yer imlerimiz, ve tüm sekmelerimiz gibi bizim için önemli bilgiler cihazlarımız arasında erişim sağlayabiliyoruz. Bu sayede iPhone cihazımız, iPad cihazımız, Macbook cihazımız ve hatta Windows PC’lerimiz arasında geçiş yapabiliriz. Üstelik ihtiyacımız olan tüm detaylara da kolayca erişebiliriz. Gittikçe ilgimi çeken detayları can kulağıyla dinlemeye devam ettim. 

2. Aramaları Kameralar İle Yapın

Artık aramalarımı sonuçlandırmak benim için çok daha kolay olacak. Chrome’daki Google Lens ile bulmak istediğim bitkileri ve hayvanları tanımlamak, beğendiğim bir kıyafeti araştırmak, ödevler için yardım almak ve çok daha fazlasını yapmak için görüntülerle arama yapabilirim. İOS’taki Chrome’da Lens’i kullanmak için gezinirken bulduğum görüntüye uzun süre basılı tutmam yeterli. Üstelik özellik bununla da sınırlı kalmıyor, kameralarımız ile çektiğimiz yeni fotoğraflar ya da kamera rulomuzdaki mevcut görüntülerle de arama yapabiliyorum.

3. Web Sitelerini Dilinize Çevirin

Bir örnek ile taçlandırılarım başlığımızı. Fransa’da bir müzeyi ziyaret etmeyi planlıyorum diyelim, lakin site tamamen Fransızca ve Fransızca dilini bilmiyorum, Chrome Google Çeviri sayesinde web sitesini tercih ettiğim dile ya da 100’den fazla başka seçeneğe otomatik olarak çevirmeyi teklif ediyor. Üstelik, Chrome içinde dilediğim sayfanın belirli bir bölümünü de çevirebiliyorum. 

4. Şifreleriniz İle Uygulamalar Ve Web Üzerinde Oturum Açabilirsiniz

Google şifre yöneticisi Chrome’daki sitelere ve İOS uygulamalarına hızlı ve elbette güvenli bir şekilde oturum açmamı sağlıyor. Ğstelik şifre oluştururken güçlü ve güvenli şifreler öneriyor. Tüm bunların yanı sıra birde benim için güvenli bir alanda saklıyor. Şifre denetimi, şifrelerim ile ilgili gğvenlik sorularını otomatik olarak belirliyor.  Şayet şifrem bir ihlalde tehlikeye atılıyorsa bu durumdan beni bilgilendiriyor ve anında sıfırlamam için yardımcı oluyor. 

5. Tüm Kötü Sitelerden Ve Balık Avından Korunun

Gelişmiş koruma özelliği ile Chrome’un güvenli taramada sunulan tehlikeli web sitelerine karşı en hızlı ve en güçlü koruma seviyesini içeriyor. iPhone’unum ya da iPad’imde etkinleştirdiğimde özellik web sayfalarının tehlikeli olup olmadığını bana proaktif olarak bildirmek için gerçek zamanlı tehdit verilerini kullanıyor. 

6. Adres Çubuğunu Özelleştirebilirsiniz

İOS’ta Chrome’a giderek adres çubuğunun yeni bir konumunu seçebiliyorum. Üstelik bu özellik iPhone ekranımın hemen alt kısmında yer alıyor. Adres çubuğunu taşımak istediğimde, adres çubuğuna uzun süre basılı tutuyorum ve “Adres çubuğunu alta taşı” sekmesine tıklıyorum. Böylelikle dilediğim yere taşıyabiliyorum. Ya da Ayarlar menüsüne gidip tercih ettiğim konumu seçmek için “Adres Çubuğu” nu seçerek ayarlamasını yapıyorum. 

İOS sürümlü cihazım ile Chrome uygulamasını denemek oldukça ilgimi çekiyor. Kullanılan cihazda Chrome uygulaması yoksa App Store‘dan  ücretsiz bir şekilde indirebilirim. 

Ve Chrome’u varsayılan tarayıcınız yapmak için aşağıdaki talimatları izleyin.

Bir saate yakın sohbet ettiğim arkadaşımla telefonu kapatmamızın ardından kafamda bir ampul belirdi. Ben Can’ı ne için aramıştım ve söylemeden kapattım. Hay aksi! Bu güncellemeler ve gelişmeler benim aklımı başımdan alıyor. Hemen geri aradım sevgili arkadaşımı ve gülerek olanları anlattım. Elbette bu kez haftasını planıma davet etmeyi unutmadım. Seve seve kabul etti ve hafta sonunu iple çektiğimizi belirterek kapattık telefonlarımızı. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.