Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Cloud Next 24’ten 5 Workspace Güncellemesi

Google Cloud Next 24’ten 5 Workspace Güncellemesi

Gün içerisinde sık sık değişen havalar beni muhakkak hasta eder. Her sene hava değişiminin sık olduğu aylarda hasta olmayı hiç ihmal etmem. Güneşin ardından gelen esinti, sonra tekrar güneşin açması derken ciddi anlamda ne giyeceğimi şaşırır hale geliyorum. Kendimi hiç iyi hissetmediğim bir döneme girdiğimin farkındaydım. Birkaç gün evde çalışmanın bana iyi geleceğinin farkındayım. Bu yüzden işlerimi evde halletmek için gerekli her şeyi ofisten aldım ve çalışma odamda düzenimi kurdum. Evde olunca gelen rahatlığın ve çalışmama isteğinin olmaması için beni motive edecek bir şeylere ihtiyacım vardı.

Bu yüzden hemen araştırma yapmaya başladım. Yeni bilgi edinmek beni motive edecekti. Aradığımı bulmanın sevinci ile fırladım yerimden. Google Cloud Next 24’ten 5 Google Workspace güncellemesi gelmiş. Bu haber beni uzun bir süre motive eder. Hemen detaylarını okumaya başladım. Yeni özellikler: Docs, Sheets, Meet ve daha fazlasına geliyormuş. Üstelik tamamen yenilenen Vids aracını da en ince detayına kadar incelemeliyim. Gelin birlikte inceleyelim. 

Cloud Next etkinliğinde bulunduğumuz haftada ekiplerin her gün kullandıkları araçlardan çok daha fazla faydalanmalarına yardımcı olacak bir dizi Google Workspace güncellemesi paylaştılar. Bu paylaşımları mevcut özellik iyileştirmelerinden yepyeni araçlara kadar beş tanesi şu şekilde yer almaktadır: 

1| Google Vids İle İşyerinizde Dilediğiniz Gibi Videolar Oluşturabilir Ve Paylaşabilirsiniz 

Google Vids, en yeni Google Workspace uygulamaları olarak iş için yapay zeka destekli bir video oluşturma uygulaması oluyor. Üstelik kolaylıkla düzenleyebilir, bir hikaye panosu oluşturabilir ve bir stil seçtikten sonra stok videolarından, görüntülerden ve arka plan müziğinden önerilen sahnelere ilk taslağımı bir araya getirebilirim. Google Vids, mesajımı doğru seslendirmeye iletmeme de yardımcı oluyor. Önceden belirtilmiş seslendirmelerden birini seçiyor ya da kendi sesimi kullanabiliyorum. Bu, tek bir yerde video, yazı, üretim ve düzenleme yardımcısı olduğunu da biliyorum. 

Google Vids İle Dilediğiniz Gibi Videolar Oluşturun ve Paylaşın

Vids, basit, kullanımı kolay bir arayüz ve projeleri tarayıcımdan güvenli bir şekilde işbirliği yaparak paylaşma yeteneği de içeriyor. İşyerimde harika bir hikaye anlatıcısı olmama yardımcı olabilecek ve tamamen yeni bir uygulama olmaktadır kendisi. 

Vids, gelecek Haziran ayında Workspace Labs’a bizlere sunulmak için hazırlanıyor. 

2| Meet’te Altyazıları Çok Daha Fazla Dilde Çevirin 

Google Workspace müşterileri zaten video görüşmelerim sırasında çevrilmiş altyazıları açabiliyor ve tercih ettiğim dili seçerek dünya çapında Google Meet görüntülü toplantı uygulaması kullanıcılarının kolayca iletişim kurmama yardımcı oluyor. Haziran ayında Meet’te “Benim için çevir” özelliği, altyazıları otomatik olarak algılayarak ve tercih ettiğim dile kolayca çevirecek. “Benim için çevir” özelliği ile, desteklenen dil sayısını 69’a çıkararak 52 yeni dil için çevrilmiş altyazı desteği ekleyebiliyorlar.  

Bu ve çok daha fazlası için Meet ve Chat özelliklerini bir örnek ile taçlandıralım; “Benim için not al” aylık kullanıcı başına 10 dolar olan yeni bir Al Toplantılar ve Mesajlaşma eklentisi olarak bizlere sunuluyor. Al Toplantı ve Mesajlaşma, belirli Google Workspace planlarına eklenebiliyor. 

3| Yeni AI Güvenlik Eklentisi İle Hassas Dosyalarınızı Koruyun 

Bugün mevcut olan başka bir yeni eklenti daha olduğunu biliyor muydunuz? Al Güvenlik, bu eklenti IT ekiplerinin Google Drive bulut depolama alanında şirket genelinde hassas dosyaları otomatik olarak tanımlamasına, sınıflandırmasına ve korumasına olanak tanıyor. Benim için en önemli konulardan biri olan özel hayatı koruyan yapay zeka modellerini kullanıyor ve organizasyonuma özgü verilerimi kullanarak eğitilebilir, böylelikle Drive’daki mevcut ve yeni dosyaların sürekli değerlendirmesi, sınıflandırması ve korunması sağlanıyor. Al Güvenlik, seçili Google Workspace planları için kullanıcı başına aylık 10 dolar karşılığında bizlere sunuluyor. 

4| Yeni Sheets ve Docs Özellikleri İle Bilgileri Daha İyi Düzenleyebilirsiniz

Google Sheets e-tablolar ile verilerimi şık ve güncellenmiş bir tasarımla biçimlendiren ve düzenleyen yeni bir tablolar özelliği artık hayatımıza dokunmaya başlıyor. Yeni yapım blokları arasından bir şablon seçerek proje yönetimi konusunda etkinlik planlamaya ve envanter yönetime kadar her şeyi içeriyor. Böylelikle bir elektronik tabloyu tekrar sıfırdan oluşturmama hiç gerek kalmıyor. Bahsettiğim bu özellik, önümüzdeki haftalarda tüm Google Workspace planları için kullanıma açılacak. 

Yeni Sheets ve Docs Özellikleriyle Bilgileri Daha İyi Düzenleyin

Bu arada söylemek istediğim bir diğer özellik ise Docs’ta yeni bir sekme deneyimi sundukları. Bu durum ile ilgili bilgileri tek bir belgede düzenlememe yardımcı olacak. Üstelik belgeleri tan kenar kapağı görüntülerle kişiselleştirmeyi daha da kolaylaştıracak. Öyle ki bu görüntüler tarayıcımın bir kenarından diğerine kadar uzanıyor. Bu özellikler önümüzdeki haftalarda tüm Google Docs kullanıcıları için kullanılabilir olacak. 

5| Yeni Gmail Özellikleri İle Mesaj Göndermeyi Dilediğiniz Gibi Kolaylaştırabilirsiniz

Eğer hareket halindeyken bir e-posta göndermeye çalışıyor ve bunu yaparken zorlanıyor musunuz? Şimdi Gmail e-posta mobil uygulamasından e-postaları göndermek için sesli yönlendirme özelliği bulunuyor. Bu sayede sesimi kullanarak e-posta gönderebiliyorum. Ayrıca, Gmail’deki Gemini için gelen yeni anında düzenleme özelliğini de kontrol etmeyi unutmuyoruz. Bu özellik, notları tek bir tıklamayla daha kapsamlı bir e-posta taslağına dönüştürmeme yardımcı oluyor. Ğstelik yönlendirme de gerektirmiyor. Bu yeni deneyimler, Gemini Enterprise ve Gemini Business müşterileri ile Google One Al Premium abonelerine sunuluyor. 

İşte çalışmalarımı hızlandıracağım be beni evden çalışmaya motive edecek o haberi aldım. Bu tür güncellemeler beni hep çok motive eder. Birilerinin bir yerlerden hayatımızı kolaylaştırmak için çalıştığını bilmek benim için kendimi çok özel hissetmeme neden oluyor. Bu yüzden kendime geldim, motive oldum ve enerjimi doldurdum. Tüm enerjimle kendime güzel bir kahve ısmarladım. Hemen ortağım Ayliz’i aradım ve bu yeni güncellemelerden bahsettim. Elbette en az benim kadar ilgisini çekti. Deneyimlemek için sabırsızlandığımızdan bahsederek kapattık telefonu. Artık çalışma zamanım gelmişti. Hemen çalışma odasına giderek yarım kalan tüm işlerimi hallettim. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri:

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.