Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Docs’ta Sesle Yazma Özelliği Nasıl Etkinleştirilir?

Google Docs’ta Sesle Yazma Özelliği Nasıl Etkinleştirilir

İçerik oluştururken en büyük avantajlardan bir tanesi sesle yazma özelliğidir. Klavyesi yavaş olan kullanıcılar için büyük avantaj olan bu özellik sayesinde siz konuşurken yazıya dökülmesini sağlamaktadır. Lakin bazen bazı cihazlarda sesle yazma özelliğini etkinleştirmek gerekebiliyor. 

Eğer cihazınız sesle yazma özelliğine uyarı verdiyse bir sonraki başlığımızdaki adımları inceleyerek sizlerde probleminizi ortadan kaldırabilirsiniz. Google Docs sesle yazma özelliğinin diğer özellikleri için ise içeriğimize göz atmanız yeterli olacaktır. Bu ve bu gibi birçok faydalı bilgileri hayatınıza dahil etmek için web sitemizi ziyaret edebilirsiniz. Şimdi dilerseniz birlikte sesle yazma özelliği nasıl aktif hale getirilir birlikte inceleyelim. 

Google Dokümanlar’da Sesle Yazma Nasıl Açılır?

Bu kısımda sizlere adım adım rehberlik edeceğiz.  Google Dokümanlar uygulamasında içeriğinizi hazırlarken sesle yazma özelliğinden faydalanmak istiyor lakin bu özelliği aktif hale getiremiyorsanız aşağıdaki adımlarımızı takip ederek sizlerde kolaylıkla ses açma özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Dilerseniz adımlarımızı birlikte inceleyelim. 

  1. Drive uygulamasına giriş yapın. 
  2. Sol üst köşede yer alan “Yeni” sekmesine tıklayın. 
  3. Google Dokümanlar seçeneğini tıklayın. 
  4. Önünüze boş doküman arayüzü çıkacaktır. 
  5. Yukarıda yer alan seçenekler arasında “Araçlar” seçeneğini seçin ve “Sesle Yazma” özelliğine tıklayın. 
  6. Ya da bir diğer seçenek olarak, klavyenizde “Ctrl+ÜstKrktr+S” tuşlarına basın. 
  7. Ekranınıza gelen mikrofon simgesini dilediğiniz herhangi bir alana yerleştirin. 
  8. Daha sonra konuşmak için mikrofon simgesine dokunun ve konuşmaya başlayın. 

Dilerseniz konuşma aralarında noktalama işaretlerini de söyleyerek metin içerisine ekleme yapabilirsiniz. 

Ctrl + Üstkrkt + S Nasıl Yapılır?

Yukarıda da bahsetmiş olduğumuz gibi ekrandaki seçeneklerden yol almak istemiyorsanız, klavyeniz üzerinden de kolaylıkla sesle yazma özelliğini aktive edebilirsiniz. Lakin önceden söylemek isteriz ki, klavyeden açacağınız mikrofon özelliği direkt aktif bir şekilde önünüze düşmektedir. Dilerseniz şimdi nasıl yapacağınızdan bahsedelim. Öncelikle klavyenizdeki ‘Ctrl’ tuşuna basınız ve ‘Ctrl’ tuşuna basılıyken ‘ÜstKrktr’ (yukarı yönü gösteren ok tuşu) tuşuna basınız. Hem ‘Ctrl’ hem de ‘Üstkrktr’ tuşunu basılı tutarken üçüncü olarakta ‘S’ harfine basın ve elinizi tüm tuşlardan aynı anda çekin. 

Not: Aşağıda size sunmuş olduğumuz görselde ‘ÜstKrktr’ tuşunu gösterdik. 

Ctrl + Üstkrkt + S Nasıl Yapılır

Gboard ile Sesle Yazma

İçeriğimizin bu kısmında sizlere mobil veya tablet üzerinde sesle yazma özelliğinden bahsedeceğiz. Mobil cihazlarınızda ve tabletlerinizde tek tık ile sesli yazma özelliğinden faydalanabilirsiniz. Öncelikle cihazınızdan google doc’ta bir belge oluşturun ardından klavyenizin aşağı kısmındaki mikrofon simgesine tıklayın. Mikrofonun üzerine basılı tuttuğunuzda ayarlar sekmesini gösterecektir. 

Dilerseniz ayarlar kısmından dilediğiniz ayarı yapabilirsiniz. Mesela yeni bir cümleye başlarken otomatik büyük harf özelliğini açabilirsiniz veya sesle noktalama işareti koyma özelliğini aktif hale getirebilirsiniz. Gboard klavye tek tuşla yazmaya başlamak için sizde hemen Google Docs’ta yeni bir dosya açabilirsiniz. Şimdi dilerseniz bir sonraki başlığımıza geçerek sesle yazma özelliğini etkinleştirmek içim izin verilmedi bildiriminde neler yapabilirsiniz inceleyelim. 

Cihazınız Sesle Yazma Özelliğini Etkinleştirmek İçin İzin Verilmedi

Cihazınızın sesle yazma özelliğini etkinleştirmek istediğinizde izin verilmediğine dair geri bildirimi alıyorsanız içeriğimizin bu kısmını inceleyerek adımları takip etmenizi öneririz. Öncelikle sesli komut özelliğini kullanmak için kullanacağınız cihazın mikrofonunu açık ve Çalışır konumuna getirmeniz gerekmektedir. Kullandığınız cihazınıza göre değişkenlik gösterecek olan ayarlar sekmesine kolaylıkla ulaşmak için cihazınızdaki ayarlar kısmına girip arama kısmına mikrofon yazarak ayarlarına kolayca ulaşabilirsiniz. Ya da cihazınızın kullanım kılavuzundan nasıl yapacağınızı kolaylıkla öğrenebilirsiniz. 

MAC (İOS) İşletim sistemi

Kullandığınız cihaz MAC sistemine sahipse mikrofon ayarları için  Sistem Tercihleri sekmesine girmeniz gerekmektedir. Ardından arama çubuğuna mikrofon yazarak kolay bir şekilde mikrofon ayarlarına erişebilirsiniz. Oradan dilediğiniz ayarı yaparak ne tabi en önemlisi mikrofonunuzu etkinleştirerek sesle yazma özelliğini aktive edebilirsiniz. 

PC (Windows) İşletim sistemi

Kullandığınız cihaz Windows işlemcisine sahip ise mikrofon ayarları için Windows Denetim Masası sekmesine giderek arama çubuğuna mikrofon yazarak mikrofon ayarları sayfasına erişebilirsiniz. Karşınıza çıkan sayfada öncelikle sesle yazma özelliğini aktive edip ardından ayarları dilediğiniz gibi düzenleyebilirsiniz. 

Sonuç

Web sitemizde öncelikli hedefimiz hep siz değerli okurlarımız oldunuz. Bu yüzden sizin ve şirketinizin yararına içerik üreterek, eğitim vererek ve dilerseniz sizin yerinize tüm kontrolleri yaparak ilerlemekteyiz. Yegane temelimiz müşteri memnuniyet odaklı olmaktır. Sizlerde gerek günlük hayatta gerek çakışma hayatında işinize yarayacak ve bayatınızı kolaylaştırmak bilgileri edinmek için HTekin Dijital Web Çözümleri sitemizi ziyaret ederek bizimle iletişime geçebilirsiniz. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.