Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Sheets (E-tablolar) Translate Formülü 

Google Sheets Translate

Bu içeriğimizde Google Sheets’in translate formülünü nasıl kullanabileceğinizi ve nasıl yapıldığını detaylı bir şekilde ele alacağız. Google Sheets translate kullanarak otomatik çeviri yapmak artık oldukça kolay. Google E-tablolar içinde dil çevirme özelliğinin formüllünü öğrenerek istediğiniz şekilde kullanabilirsiniz. Otomatik dil çevirisi, uygulamanızı profesyonel bir şekilde kullanmanızı sağlar. Bu özelliği kullanarak seçtiğiniz hücredeki metni istediğiniz dile çevirebilirsiniz. Şimdi birlikte Google Sheets ile otomatik dil çevirisi nasıl yapılır, birlikte inceleyelim.

Google Sheet Otomatik Dil Çeviri Nasıl Yapılır?

Bu bölümde, Google Sheets e tablo içinde hücre içinde Google Translate kullanarak nasıl çeviri yapılır adım adım açıklayacağız. Google Sheets kullanarak e-tablolar hazırlarken, başka bir dildeki metni kolayca çevirebilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken tek şey, çevirisini yapmak istediğiniz kelimeleri bir sütuna eklemektir.

Ardından hemen yanında bulunan ilk hücreye =GOOGLETRANSLATE fonksiyonunu ekleyin. Son olarak yapmanız gereken oldukça basittir. Bahsettiğimiz fonksiyonun içine sırasıyla çevrilecek kelimenin bulunduğu hücreyi, o kelimenin dil kodunu ve çevirmek istediğiniz dilin kodunu ekleyin. Google Sheets’in dil çevirme özelliğini kullanarak kolayca kusursuz bir tablo hazırlayabilirsiniz. Şimdi birlikte GOOGLETRANSLATE fonksiyonu kullanımını inceleyelim.

GOOGLETRANSLATE Fonksiyonu kullanın

Google Sheets’te GOOGLETRANSLATE fonksiyonu kullanarak otomatik dil çevirisini dilediğiniz gibi yapabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu fonksiyon, bir hücredeki metni istediğiniz hedef dile çevirebilme işlemidir.

Örneğin, A1 hücresindeki metni İngilizce’den Türkçe’ye çevirmek için aşağıdaki gibi bir formül kullanabilirsiniz:

=GOOGLETRANSLATE(A1, “en”, “tr”)

Burada A1 hücresindeki metin İngilizce (en) ve hedef dil Türkçe (tr) olarak belirtilmiştir. Bu formülü hedef dilinize göre dilediğiniz gibi değiştirebilirsiniz.

Daha fazla Örnek kullanım:

  • GOOGLETRANSLATE(text, [kaynak_dil, hedef_dil]) – GOOGLETRANSLATE(“Merhaba Dünya”,”en”,”tr”)
  • GOOGLETRANSLATE(A2,B2,C2)
  • GOOGLETRANSLATE(A2)

Örnek Kullanım Resim:

GOOGLETRANSLATE Fonksiyonu kullanın

Youtube Video:

Google Sheets Translate API Kullanın

Google Sheets API’si aracılığıyla Python, JavaScript gibi programlama dilleriyle Google Sheets’e otomatik dil çevirisi yapabilirsiniz. Bu yöntem, daha karmaşık işlemler için çok daha uygundur. Üstelik otomatik güncellemeler sağlayabilir.

Örnek bir Python betiği kullanarak Google Sheets API’sini kullanarak otomatik dil çevirisi yapabilirsiniz. İşte Python’da bir örnek betik:

Sonuç

Google Sheets uygulamasında e-tablolar hazırlamak oldukça eğlenceli ve kolay. Lakin kimi zaman bazı zorluklarla karşılaşılabilir. Örnek verecek olursak; gelen tablo kullandığımız dil olmayabiliyor. Bunun için yapılması gereken husus oldukça kolay ve basit bir yöntem. İçeriğimizde en detaylı hali ile anlattığımız Google Sheets dil çevirme ile Google Sheets kullanmak artık önünüze çıkan tüm zorluklara rağmen oldukça kolay. Uygulamanızı keyifle kullanabilirsiniz. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.