Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Sheets E-Tablolarda Matematiksel Formüller

Google Sheets E-Tablolarda Matematiksel Formüller

Günümüz teknoloji çağında günlük işlerimizi kolaylıkla halledebileceğimiz birçok uygulama geliştirildi. Bunlardan bir taneside Google E-tablolar uygulaması olmaktadır. Google E-tablolar matematiksel formüller konusunda sizlere büyük kolaylık sunacaktır. Google Workspace’in önemli ve sevilen uygulamalarından olmaktadır. Üstelik birçok avantajı da bulunuyor. Profesyonel olduğu özellikler arasında işlevler ve formüller de yer alıyor. Dilerseniz bu linke tıklayarak Google E-tablo işlevler ve formüller hakkında detaylı bilgiye ulaşabilirsiniz. Dilerseniz şimdi birlikte bir diğer başlığımız olan Google e-tabloda matematik işlemleri nasıl yapılır inceleyelim. 

Google E-Tabloda Matematik İşlemleri Nasıl Yapılır?

Google e-tablolar ile birçok işleminizi gerçekleştirebilirsiniz. Kusursuz tablolar hazırlaya bileceğiniz gibi bir şok işleminizi de e-tablolar ile yapabilirsiniz. Peki, bu işlemler ne? E-tablolar ile toplama işlemi, çıkarma işlemi, çarpma işlemi, bölme işlemi, ortalama işlemi ve yüzde işlemi de yapabilirsiniz. İşlevler ve formüller denildiğinde artık aklına gelecek tek uygulama e-tablolar uygulaması olacak. Dilerseniz birlikte bu işlemleri nasıl yapabilirsiniz inceleyelim.  

Toplama İşlemi

Öncelikle toplamak istediğiniz hücreleri belirleyin. Örneğin, A2 ve B3 hücrelerini toplamak istiyorsanız, bu formülü girin: =A2+B3, ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 47 çıkacaktır.

E-Tablo Toplama İşlemi

Çıkarma İşlemi 

Öncelikle çıkarmak istediğiniz hücreleri belirleyin. Örneğin, A4 ve B4 hücrelerini çıkarmak istiyorsanız, bu formülü girin: =A4-B4, ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 22 çıkacaktır.

E-Tablo Çıkarma İşlemi

Çarpma İşlemi

Öncelikle çarpma yapmak istediğiniz hücreleri belirleyin. Örneğin, B2 ve B3 hücrelerini çarpmak istiyorsanız, bu formülü girin: =ÇARPIM(B2;B3), ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 1190 çıkacaktır.

E-Tablo Çarpma İşlemi

Bölme İşlemi

Öncelikle bölme yapmak istediğiniz hücreleri belirleyin. Örneğin, A4 ve B4 hücrelerini bölme yapmak istiyorsanız, bu formülü girin: =A4/B4, ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 1.4 çıkacaktır.

E-Tablo Bölme İşlemi

Ortalama İşlemi

Öncelikle ortalama yapmak istediğiniz hücreleri belirleyin. Örneğin, A4 ve B4 hücrelerini ortalama yapmak istiyorsanız, bu formülü girin: =ORTALAMA(A4;B4), ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 66 çıkacaktır.

E-Tablo Ortalama İşlemi

Yüzde İşlemi

Öncelikle yüzdesini öğrenmek istediğiniz hücreyi belirleyin. Örneğin, A2 hücresi için şu formülü girin: =A2*0,25, ardından Enter tuşuna basın. Sonuç olarak 3 çıkacaktır.

E-Tablo Yüzde İşlemi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.