Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google Workspace, Yeni Nesil Yapay Zeka ve Güvenlik Yenilikleri ile İşletmelerin Her Boyuttaki Güçlenmesini Sağlıyor

Google Workspace Yeni Nesil Yapay Zeka ve Güvenlik Yenilikleri Geldi

Onca okul hayatım oldu, iş hayatım oldu derken birçok insanla tanıştım ama kimseyi hayatıma almadığımı fark ettim. Çevremde çok fazla insan olması yerine az insan çok huzur inanışındayım. Bu yüzden çok fazla arkadaş edinmeyen biri olarak huzurlu olduğumu söyleyebilirim. En yeni arkadaşlığım 5 sene öncesine dayanıyor. Bir insandan ilk tanıdığımda aldığım izlenim yerine, karşımdaki insanı gözlemlemeyi tercih ediyorum. Konuşma tarzı, mimikleri, yaşanmışlıkları ve en önemlisi paylaşabileceklerimiz beni çok etkiliyor. Tüm hayatımda olan biteni anlatamadığım bir arkadaş istemezdim. Bu düşünceler eşliğinde balkonda oturup kahvemi içiyordum. Köpeğim dostta bana eşlik ediyordu. Onunla konuşmayı ve zaman geçirmeyi de çok seviyorum. Balkondaki keyfim esnasında tabletimde gezinirken bir güvenlik yeniliği haberine rastladım. Hemen işime yarayıp yaramadığına baktım.  

Şirket sahibi olduğum için detaylar epey ilgi çekiciydi. Bulunduğum günde Google Workspace’e yönelik yeni dalga yenilikler ve geliştirmeyi duyurmuşlar. Zaten Google Workspace platformunu severek kullanıyorum. Bu yüzden işime yarayacağından eminim. Bu gelişmelerin başlangıcı, iş için yeni Al destekli video oluşturma uygulamaları olan Google Vids ile olacakmış. Geçtiğimiz 15 yıl önce, Google Docs, Sheets ve Slides’daki ilk bulut tabanlı metin düzenleyicisi dünyaya yeni bir çalışma şekli sunduklarında ne kadar be kadar kusursuz bir iş çıkardıklarını çok iyi hatırlıyorum. Tek ihtiyacım olan bir tarayıcı ve oldukça zengin çevrimiçi belgeler oluşturmak ve elbette işbirliği yapmayı mümkün kılıyor. Şuan aynı anlık işbirliği büyüsünü videoya getiriyorlar. Üstelik işte etkileyici hikayecilikten faydalanmamı da sağlıyorlar. Vids, Haziran ayında artık Workspace Labs’e sunuluyor. 

Ayrıca, Al destekli toplantılar ve iletişim ile birlikte Al destekli güvenliği herkesin organizasyonunda kullanmam için olanak tanıyor. İki ticari teklifi duyurmuşlar, her biri kullanıcı başına ayda sadece 10 dolar gibi ufak bir rakam. Ayrıca, Gemini önizlemeye Google Chat’e geliyor, böylece konuşmalarımı özetlemek, sorularımı yanıtlamak ve daha fazlasını yapmak için Al destekli bir takım arkadaşına sahip olabiliyorum. Son olarak organizasyonların, verilerinin gücünü ve özel Al modellerini kullanarak Workspace’in bir platform olarak Vertex Al ile birlikte geleceğin iş akışlarını, doğrudan Docs, Gmail ve diğer Workspace uygulamalarına entegre edilmiş olarak genişletmelerini kolaylaştırıyorlar. 

Geçtiğimiz son bir yıl içerisinde, Google Workspace için Gemini için yüzlerce özellik ve geliştirmeyi tarafımıza sunuyorlar. Müşterilerinde gerçek bir etki görüyorlar. Aslında, Docs ya da Gmail’de “Yardım et yaz”ı kullanan kurumsal kullanımların %70’i Gemini’nin önerilerini kullanıyor ve Slides’te resim oluşturan kullanıcıların %76’inden fazlası sunumlarına bunları ekliyor. 

Gemini, bizlerin daha değerli işler için zaman kazanmamıza yardımcı oluyor. Bir örnek verecek olursam; Gemini’yi kullanarak her ay bir tam gün işten tasarruf eden küresel bir bulut danışmanlık şirketi olan Onix’teki çalışanlar ya da müşteri destek taleplerine yanıt verme süresini %30-35 azaltan bir spor malzemeleri parekendecisi olan Sports Basement ekibi gibi. İş, eğitim ve hükümet müşterilerimiz arasında, Gemini, her türlü arka plana ve beceri seviyesine sahip insanların kendilerini aşmalarına yardımcı oluyor. 

İşyerinde AI destekli video ile hikaye anlatımını güçlendiriyoruz.

Biz kullanıcılar her gün işyerinde hikaye anlatıyoruz, ya yeni çalışanlara kuruluşun misyonunu aktaran İK departmanı, dijital öğrenme deneyimleri oluşturan eğitim ekibi ya da bir satış temsilcisi sunum yaparken tekliflerinin faydalarını yeni bir müşteriye anlatıyor. Hikaye anlatma aracı olarak video, anında erişilebilirliği ve “gürültüyü kesme” yeteneği nedeniyle yaygınlaşıyor. Ancak nereden başlayacağımı bilmek bazen korkutucu oluyor. 

Artık herkes iş için yeni bir Al destekli video oluşturma uygulaması olam Google Vids ile harika bir hikaye anlatıcına dönüşüyor. Vids, video, yazı, prodüksiyon ve düzenleme asistanımı bir araya getiriyor. Kolayca düzenleyebileceğim bir storyboard oluşturabiliyor ve bir stil seçtikten sonra, stok videolarımdan, resimlerimden ve arka plan müziğinden önerilen sahnelere ilk taslağımı bir araya getiriyor. Ayrıca doğru anlatımı kullanarak mesajlarımı iletmekte bana yardımcı olabiliyor. Ya önceden belirlenmiş anlatımlardan birini seçiyorum ya da kendi anlatımımı kullanıyorum. Vids, Docs, Sheets ve Slides gibi diğer üretkenlik araçlarımın yanında yer alıyor. Onlar gibi, basit, kullanımı kolay bir arayüze sahip ve projelerimi tarayıcımdan güvenli bir şekilde işbirliği yaparak ve paylaşarak oluşturabiliyorum. Herkesin işyerinde harika bir hikaye anlatıcısı olmasına yardımcı olabilecek tamamen yeni bir uygulama artık bizlerle. 

Yeni bir AI Toplantılar ve Mesajlaşma eklentisi

“Benim için not al” gibi Al özellikleri (şu anda ön izlemede), not almak yerine konuşmaya odaklanmama olanak tanıyor. “Benim için çevir” (Haziran’da geliyor) ise Meet’teki altyazıları otomatik olarak algılıyor ve 69 dil için (4,600 dil çiftiyle eşit) destek sağlayarak insanların dil bağımsız olarak meslektaşlarımla daha güvenli ve bağlantılı hissetmemize yardımcı oluyor. Ve bu yılın ilerleyen zamanlarda Google Chat’te mesajlarımın otomatik çevirisini ve talep üzerine konulma özetlerini başlatıyorlar. 

Pepperdine Üniversitesi’nde, bu özellikler çok dilli toplantıları ve öğrenmeyi mümkün kılıyor: “Google Meet içindeki altyazı, özellikle dil engelleri olanlar için eşitlik ve erişebilirsiniz genişletmede devrim niteliğinde… Google Workspace için Gemini ile toplantı tutanaklarını gizli bir şekilde Google Docs içinde transkribe edebiliyor ve özetleyebiliyorum. Bu da biz kullanıcılarla paylaşmak için kısa bir yol sağlıyor.” Jonathan See, CIO, Pepperdine Üniversitesi

Bahsettiğim tüm bunlar kullanıcı başına ayda yalnızca 10 dolar gibi ufak bir miktar karşılığında, çoğu Workspace planına eklenebilecek yeni bir Al Toplantılar ve Mesajlaşma eklentisi olarak bizlere bugün itibarı ile sunuyorlar. 

Yeni bir AI Güvenlik eklentisi

Veri gizliliği ve güvenliği, üretken Al çağında hala en önemli konulardan biri olmaya devam ediyor. Geçtiğimiz yıl veri ihlalleri %20 artış göstermiş. Geleneksel e-posta ve üretkenlik çözümlerinin aksine, Gmail ve Workspace, sıfır güven ilkesine dayanan bulut odaklı bir mimaride, köklü bir şekilde inşa ediliyor. Al destekli tehdit savunmaları ile güçlendirildiğini de biliyorum. Bu yüzden Gmail, gelen kutuma ulaşan spam, phishing girişimler ve kötü amaçlı yazılımların %99,9’dan fazlasını engelliyor. Üstelik şimdi büyük dil modelleri kullanarak Gmail’de %20 daha fazla spam engelliyor. Her gün Gmail’de bildirilen spam’ları 1.000 kat daha fazla değerlendiriyorlar. 

Evolen güvenlik peyzajıyla başa çıkmak için işletmelerin her boyutta adım atmasına yardımcı olmak için bugün, IT ekiplerinin Google Drive’daki hassas dosyalara otomatik olarak sınıflandırmalarını ve korumalarına olanak tanıyor. Her kullanıcı başına 10 dolar gibi ufak bir miktar karşılığında yeni bir Al Güvenlik eklentisi sunuyorlar. Bahsettiğim bu özellik, kuruluşuma özgü verilerle eğitilen gizlilik koruyucu Al Modelleri kullanıyor. Drive’daki mevcut ve yeni dosyaların sürekli değerlendirmesi, sınıflandırılması ve korumasını sağlıyor. Tüm çalışanlarım için ön hat çalışanları da bahsettiğim bu özelliğe dahil. 

Çünkü güvenlik işi asla bitmez, verilerinizi güvende tutmanıza ve Gmail’i işletmeler için en güvenli e-posta haline getirmenize yardımcı olmak için sürekli olarak yenilik yapıyoruz. Bu amaçla, Gmail’de DLP kontrollerini ve sınıflandırma etiketlerini beta aşamasında genişletiyoruz. Ve en hassas verilerinizi kuantum bilgisayar saldırılarına karşı korumak için, Thales ve Fortanix gibi ortaklarımızla birlikte istemci tarafı şifreleme içinde post-kuantum kriptografisi (PQC) için deneysel destek ekliyoruz.

İş akışlarını Workspace ve Vertex AI ile dönüştürmek

Google Cloud’un Vertex Al ve Google Workspace ile özel Al ajanları oluşturmasını kolaylaştırıyorlar. Vertex Al’deki Model Garden kullanarak ihtiyaçlarıma uygun doğru modeli 130’dan fazla seçenek arasından seçebiliyorum. Workspace eklenti çerçevesi bu özel ajanı günlük olarak kullandığım üretkenlik uygulamalarına getirmemi sağlayarak iş akışlarımı düzenleyebiliyor, işbirliğimi arttırabiliyor ve ekibimin değerli zamanını boşa harcamasını önlüyorum. 

Global bir biyofarmasötik şirketi olan Bristol Myers Squibb, Vertex Al ve Workspace’i, klinik deneylerin kalbinde bulunan belgelendirme sürecini dönüştürmek için kullanmış. Tarihsel olarak, Klinik Deney Formlarını (ICF’ler) oluşturma süreci, bir klinik deneyin amacını özetler, ilacın detaylarını, potansiyel risklerini ve etkileşimlerini açıklar ve bilim adamları ve klinik uzmanlar tarafından haftalar süren manuel çaba gerektirirdi. Şimdi, Vertex AI ve Google Workspace ile, bir taslak ICF birkaç dakika içinde oluşturulabiliyor.

“Artık klinik bilim adamlarının çeşitli veri kaynaklarından belgeleri arayıp inşa etme süresini azaltacak şekilde verileri arka planda bileştiriyorlar. Bu, klinik bilim adamlarının belgelendirme yükünün büyük bir kısmını alırken gizliliklerini ve veri güvenliğini korumaları sağlıyor. Bahsettiğim bu belgeleri önceden toplamak haftalarını alıyor. Şuan ilk taslaklarını insan incelemesi için sadece birkaç dakikada oluşturabiliyorlar” – Matteo di Tomasso, Küresel İlaç Keşif IT Kıdemli Başkan Yardımcısı, Bristol Myers Squibb

Workspace’e yeni iyileştirmeler geliyor

Workspace ve Gemini’nin mevcut özelliklerini ve yeteneklerini geliştirmeye ve yeni özellikler eklemeye devam ediyorlar, bu eklentiler arasında:

Gmail’de sesli talimatlar ve anında cilalama: Yoldayken Help me write’daki ses girişi ile e-postaları kolayca gönderin ve tek bir tıklamayla kaba notları tamamlanmış bir e-postaya dönüştürün. 

Sheets’te yeni yapı taşları ve bildirimler şu şekilde: Yaklaşan haftalarda genel olarak kullanıma sunulacak olan yeni tablolar özellikleri, şık bir tasarımla verileri biçimlendirme ve düzenleme işini sizin için yapıyor. Bahsettiğim bu yeni yapı taşları arasında proje yönetiminden etkinlik planlamaya kadar çeşitli şablonlar seçebiliyorum. Böylelikle bir elektronik tabloyu baştan oluşturmama gerek kalmıyor. Ayrıca, durum alanında bir değişiklik gibi özel tetikleyicilere dayalı otomatik uyarılar olan koşullu bildirimleri tanıtıyorlar. 

Docs’ta sekmeler ve kişiselleştirme: artık sekmelerime aradığımı bulmak için birden fazla belgeye bağlantı vermek ya da Drive’da arama yapmak yerine tek bir belgede bilgileri düzenleyebiliyorum. Ayrıca tam ekran kapak görüntüleri ile belgeleri kişiselleştirmeyi kolaylaştırıyoruz, bu özellikler yaklaşan haftalarda genel olarak kullanıma açıyorlar. 

Chat’te artan üye kapasitesi ve uyumluluk: yaklaşan haftalarda, alanlardaki üye kapasitesinin 500.000’e kadar artırılması genel olarak kullanıma sunuluyor. Üstelik günlük iletişimi basitleştirmek için iş ortağımız Mio aracılığıyla Slack ve Teams arasında mesajlaşmamdaki uyumluluğun genel kullanıma sunulmasıyla günlük iletişimimi kolaylaştırdılar.

Bugün Google Workspace için Gemini ile başlayın.

Her gün, müşterilerinin Workspace ve Gemini’yi kullanarak işlerini daha da etkili bir şekilde kapsayıcı ve tatmin edici hale getirmelerini görmek kendilerinin bir numaralı ilham kaynağı oluyor. Müşterilerinin kendilerimi aşlamış olduklarını görmek, insanların bağlantı kurmalarına, yaratmalarına ve daha güvenli bir şekilde birlikte çalışmalarına yardımcı olan ürünler yapmaya ve bizi etkileme hep devam edecekler. 

Şayet Gemini’yi denemek istersek ya da yeni eklentilerden birine ilgi duyarsak tamamen ücretsiz deneme sürümleri ile başlayabiliriz. 

Karar vermek başarmanın yarısıdır diyerek ben hemen ücretsiz deneme sürümlerini denemek için kollarımı sıvıyorum. Böyle yenilikleri denemek oldukça dikkatimi çekiyor zaten. Neşemin bir hayli yerine gelmesiyle birlikte Dostumla biraz dışarı çıkıp parkta güzel bir tur atalım diyerek günümüzü sonlandırdık. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri:

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.