Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Google’ın Kadın Teknoloji Geliştiriciler Programı (Women Techmakers) 

Google'ın Kadın Teknoloji Geliştiriciler Programı

Bugün bir değişiklik yaparak şirketçe kahvaltıya gitmeye karar verdik. Motivasyon kahvaltısı koyduk adını. Arada bu tarz eğlenceler yapmak gerçekten çok iyi geliyor. Bol kahkahalı ve sohbetli, herkesin birbirini daha iyi tanıdığı bir gün oluyor. Sohbetin ortasında meraklı Ayaz yeni gelişmeyi gördünüz mü diye fırladı. Bu tarz sohbetleri hep çok kaliteli buluyorum. İnsanlar tüm bilgilerini veya fikirlerini ortaya döktüğünde farklı bakış açıları görmek ve tartışmak çok hoş oluyor. Hemen neymiş gelişme diye fırladık olduğumuz yerden. Kadın Teknoloji Geliştiriciler “Women Techmakers” (WTM), kadın geliştiriciler ve teknologların seslerini yükseltmek ve güçlendirmek için Google Haritalar Platformunu kullanmaya başlamış. Elbette gelişmeler, güncellemeler, yenilikler ilgimi çok çekiyor ama kadınların başarılarını gördükçe kendimi çok daha fazla gururlu hissediyorum. Herkesten “Aaa” diye bir şaşırma sesi çıkmıştı. Ayaz hepimizin ilgisini çekmeyi başarmıştı. Artık tüm masa Ayaz’a kilitlenip gelişmenin devamını duymak için sabırsızlık. 

Elbette Ayaz okumaya ve hepimiz de Ayaz’ı dinlemeye devam ettik. Kadın Teknoloji Geliştiriciler (WTM), teknoloji alanında kadınlara birçok avantaj sağlıyormuş. Görünürlük, topluluk ve kaynakları sağlayan bir Google programı olarak biliniyormuş. Hedefleri arasında WTM üyelerinin dünya çapında olağanüstü başarılarını ve etkileyici yolculuklarını sergiliyormuş. Bulunduğumuz günde yepyeni bir gelişme ayak uydurarak WTM, topluluğundan kadın geliştiricilerin ve Technologların seslerini vurgulayan bir etkileşimli hikaye anlatma merkezi başlatıyorlarmış. Haritalar, kişisel deneyimleri gerçek dünya konumları ile bağlamanın benzersiz bir yolunu sunuyormuş. üstelik her elçi, şehirlerindeki yolculuklarını şekillendiren kaynaklar ve ilham veren yerler olan anlamlı konumları belirleyebiliyormuş. Ayaz anlattıkça hepimizin heyecanla Ayaz’ı pürdikkat dinlediğini fark ettim. Anlatmaya devam ederken birden bir videonun var olduğundan bahsetti. Şirketin Chat grubuna videonun linkini çoktan atmıştı. ayaz anlatmaya devam ederken biz de videoda neler olduğunu izlemek için harekete geçtik.

Elçilerin kendi hikayelerini haritaya geçirmek için Google Haritalar Platformu’nun en son özelliklerini Kadın Teknoloji Geliştirecek Hikaye Haritası kullanıyormuş. Bunların arasında Fotogerçekçi 3D Fayanslar, Gelişmiş İşaretçiler, Bulut tavanlı harita stili, Yerler API ve Sokak Görünümü bulunuyor. Bahsetmiş olduğum bu özellikler elçilerin hikayelerini haritaya getirerek, size dünya çapında “seyahat“ etme ve onlar hakkında daha fazla bilgi edinme imkanı sağlıyor. Her katılan yeni kadın WTM’ye hikayeleri, ilham ve güç verme hikaye haritasını genişletmek için ekleniyor. Aslında hepimizin var olan hikayesini bu şekilde hayata geçiriyorlar. Kadınların gücü tam da burada başlıyor. Kadınların hikayesini okumak beni derinden etkiledi. 

İşte Kadın Teknoloji Geliştiriciler haritasında bulabileceğiniz kadınların hikayelerinden bazıları:

Google'ın Kadın Teknoloji Geliştiriciler Programı 1

Ludymila Lobo de Aguiar Gomes, Brezilya’nın Manaus şehrinde yaşayan ve topluluğundaki kadınların sesinin gücüne inanan bir Kadın Teknoloji Geliştiriciler Elçi. Geçtiğimiz son birkaç yılda, teknoloji ile ilgilenen kadınların kariyerlerini ilerletmek ve onlara imkanlar yaratmak için yoğun bir şekilde çalışıyor. Ludymila, “Daha fazla kadın konuşmacıya ve daha fazla kadının yarışmalara ve hackathonlara katılmasına, kazanmasına ihtiyacımız var.” diyerek, “Eğer rol modelleriniz yoksa, kadınlar kariyerlerini belirlerken ilham verici hikayelere bakacakları ve ‘Hey, ben de bunu yapabilirim!’ diyecekleri daha az şansları olur.” Fikrini sonuna kadar destekliyor. 

Google'ın Kadın Teknoloji Geliştiriciler Programı 2

Suudi Arabistan’dan bir WTM elçisi olan Maryam Alhuthayfi, tüm Orta Doğu ve Kuzey Afrika bölgesindeki ilk kadın Google Geliştirici Uzmanıdır. Teknolojiye olan ilgisi, kariyerini takip etmek için evinden uzaklaşmaya kadar teşvik edildiği biliniyor. “Orta Doğu ve Kuzey Afrika’daki ilk kadın Google Geliştirici Uzmanı olma haberleri beni ne kadar mutlu ettiyse, aynı zamanda bir o kadar da üzüldüm çünkü hak ettikleri görünürlüğe sahip olmayan çok yetenekli Android mühendislerimiz var.” diye de belirtmiş.

Google'ın Kadın Teknoloji Geliştiriciler Programı 3

Son olarak sizi Bukola Johnson ile tanıştıracağım. Kendisi Berlin’den bir WTM Elçisi.  “Kariyerime IT alanında başladığımda teknolojide cinsiyet eşitliğine ihtiyaç olduğunu fark ettim.” dediğini ve “Her zaman erkek meslektaşlarımın olduğu bir ekip içinde sadece ben oluyordum.” Diyerek ekledi. Birçok konuda destek olduğu kadınlar, destek bulduğu yolların birinin de WTM topluluğu olduğunu açıkça ifade etti.

Bahsetmiş olduğum hikayeler, teknolojinin yüzünü değiştiren cesur kadınlardan yalnızca birkaç tanesi. Daha fazla ilham verici hikayeler için Kadın Teknoloji Geliştiriciler Hikaye Haritasını keşfederek ziyaret etmenizi tavsiye ederim.  Ya da bunun nasıl oluşturulduğunu öğrenmek için blog gönderisini kontrol edebilirsiniz. Bulunduğumuz günde sizlerde WTM üyesi olarak ve güç veren topluluğa katılabilirsiniz.

Ayaz bu hikayeleri okudukça kadınlara duyduğum gurur arttıkça arttı. Bu tarz güçlü hikayeleri okudukça/dinledikçe, kadınların var olan güçlerini, istediklerinde yapamayacakları bir şeyin olmadığını ve bu gücün ne kadar gurur verici olduğunu iliklerime kadar hissettim. Sanırım ataerkil topluluğun yavaş yavaş yok olduğunu ve eşitliğin geldiğini görmek beni sandığımdan da mutlu ediyor. Düşünce yapısını değiştirerek hayata dokunan kadınlar siz hep var olun! 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.