Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Öğretmenlerin Seveceği 10 Chromebook Özelliği 

Öğretmenlerin Seveceği 10 Chromebook Özelliği

Geçtiğimiz Salı günü ufak bir kaza geçirdim. Merdivenlerden düşerek ayak bileğimi çok fena bir şekilde sakatladım. Doktor et ezikliği olduğunu ve uzun süre ayağımın üzerine basmamak gerektiğini söyledi. Bu yüzden yaklaşık 5 gündür evden çalışarak tüm işlerimi halletmeye çalışıyorum. Tabii evde olduğum için biraz kaytarıyor olabilirim. Bugün ev modundan biraz olsun çıkmak için evimin önündeki parkta çalışma kararı aldım. Temiz hava bana çok iyi gelecekti. Kendimi çok zorlamadan laptop ile birlikte oturdum parkın en güzel bankına. Bilgisayarımda işlerimi hallettikten sonra hiç eve gidesim gelmedi. Biraz internette gezeyim derken birde ne göreyim? Öğretmenlerin seveceği 10 adet Chromebook özelliği geliyormuş. 

Öğretmenlerimizin beğeneceğini ve işlerini kolaylaştıracak bu güncellemeyi görünce oldukça heyecanlandım ve okumaya başladım. K-12 okullarında Chromebook’lar, işbirlikçi, güvenilir, erişilebilir ve güvenli olmaları bedeniyle sıkça tercih edilen popüler bir tercih olarak biliniyor. Şayet Chromebook kullanan bir öğretmen (ya da kullanma düşüncesi olan) iseniz, sınıfta size yardımcı olacak bir avuç araç, özellik ve ayar bulunduğunu biliyorum. Düzenli kalmaktan, derslerini sorunsuz bir şekilde işlemelerine yardımcı olacak. Chromebook’lar ile öğretimden en iyi şekilde yararlanmak için bu 10 ipucuna göz atın.

1| Kaydedilmiş Dersleri Bir Üst Seviyeye Taşıyın 

Screencast, Chromebook’lara entegre edilerek daha kaliteli bir kullanım elde edilmiştir. Uzaktan eğitim veriyorsanız ya da öğrenciler için yeni öğretim içeriği oluşturmak istiyorsanız muhakkak denemenizi tavsiye edebilirim. Screencast, video derslerinizi kaydetmenizi ve paylaşmanızı sağlar. Üstelik sesinizi otomatik olarak transkribe eder. Böylelikle izleyiciler metin aracılığı ile kaydınızı kolayca arayıp bulabilir, gezilebilir ve hatta çevirisini yapabilir. Ayrıca, kaydınızı transkriptin bölümlerini kırpabilir ya da sessize alabilir. Öğrencilerinizin izlemesini kolaylaştırmak için kayıtları gezinebilir bölümlerine ayarlayabilirsiniz. Tüm Screencast’lar, tek tıklama ile paylaşım yapma özelliğine ve hızlı oynatma için Google Drive‘da saklanabilir. Bu durum aynı zamanda öğrencileriniz için harika bir araç olmaktadır. Video raporlar ya da diğer çalışmaları video düzenleyici kullanmadan kolaylıkla oluşturmanıza ve hatta paylaşmanıza olanak tanır.  

Kaydedilmiş Dersleri Bir Üst Seviyeye Taşıyın

2| Farklı Sanal Masaüstleri ile Çalışmayı Düzenleyin

Sürekli olarak Chrome sekmeleri ya da pencereleri arasında bir ona bir ona geçiş yaparak ihtiyacınız olan şeyi bulmaya çalışıyorsanız, sanal masaüstleri aracını kullanarak çalışma akışını ayırmak isteyebilirsiniz. Sanal Masaları, çeşitli projelerinizi düzenleyebilir, klasörler ya da belirli projelere veya görevlere adanmış tek tek monitörlere sahip olmanın bir benzeri olarak düşünebilirsiniz. Lakin hepsini tek bir ekranda toplayabilirsiniz. Masaüstlerinizi, size en uygun şekilde düzenleyebilir, her ders planı için ayrı bir masaüstü veya günün farklı zamanları ya da dersleri için farklı masaüstleri (her bir masaüstünü oluşturduktan sonra adını kolayca tanıyabilmek için yeniden adlandırmanız önemlidir). Hızlıca bir masaüstünden diğerine geçmek için, parmaklarınızı izleme pedinde sağa ya da sola doğru kaydırmanız ya da pencere gösterme tuşuna basmanız yeterli olacaktır. Bir görevi tamamladığınızda, tüm pencereleri bir masada aynı anda kalıcı olarak kapatabilir ya da daha sonra geri dönmek üzere dilediğiniz gibi kaydedebilirsiniz. 

Farklı Sanal Masaüstleri ile Çalışmayı Düzenleyin

3| Çevrimiçi ve Çevrimdışı Olarak Çalışın 

Chromebook’lar internet kesildiği takdirde ya da çevrimdışı çalışırken durmaz. Dosyalar uygulaması, ihtiyacınız olduğunda sürücünüzü çevrimdışı olarak kullanabilir ve tutabilir. Herhangi bir dosya ya da klasörü çevrimdışı olarak kaydetmek için, Dosyalar uygulamasını açarak senkronize tutmak istediğiniz belirli bir klasöre gidin. Ardından “Çevrimdışı olarak kullanılabilir” anahtarını açın. Ya da bir diğer seçenek olan Chromebook Plus kullanıyorsanız, Dosya Senkronizasyonunu açarak dosyaların ve klasörlerin kullanımınıza bağlı olarak otomatik olarak kaydedilmesini sağlayabilirsiniz. Böylelikle Wi-Fi kesildiğinde ders devam edebilir. 

4| Kablosuz Bağlantı için Yansıtma Moderatörü ile devam edin

Cast Moderatör, HDMI kablosunu terk etmenizi sağlayan harika bir araç olmaktadır. Böylece sınıfta dolaşabikiyorsunuz (öğrencilere yardım etmek ya da onları görevde tutmak için). Cast Moderatör, Chromebook’unuzu kablosuz bir beyaz tahta olarak kullanmanıza olanak tanıyor. Üstelik cihazınızla odada dolaşırken gördüklerinizi başka bir, daha büyük ekrana aktarmanıza olanak tanıyor. Üstelik davet usulü ile öğrencileri benzersin bir erişim kodu kullanarak çalışmalarını aktarmaları için kullanabilirsiniz. Böylelikle ne üzerinde çalıştıklarını sınıf ya da küçük gruplarla paylaşabilirler. En iyisi için Chromebook’u tercih ederek kontrolün sizde kalmasını sağlayabilir ve paylaşım erişimini istediğiniz zaman iptal edebilirsiniz. 

 Kablosuz Bağlantı için Yansıtma Moderatörü ile devam edin

5| Birden Fazla Ekran Görüntüsünü Takip Edin 

Chromebook ile yapabileceğiniz bir diğer özellik ise, çoklu ekran görüntülerini takip etmek için kısa yolu (veya Chromebook’unuzda varsa, ekran görüntüsü tuşunu) kullanın. Böylelikle tam ekran, bir bölge veya bir pencereyi görüntüsü olarak kaydedebilirsiniz. Son üç ekran görüntünüze Chromebook’unuzun sağ alt köşesinden erişebilir ya da incelemeye hazır olduğunuzda birden fazla öğeyi başvurmak için kopyalama geçmişinizi toplayan panoyu gözden geçirebilirsiniz. Elbette birden fazla konunuz olabilir. Hal böyle olunca: Chromebook’lar ayrıca çoklu yapıştırma özelliğine de sahiptir. Bu da son beş kopyaladığınıza tek bir klavye tıklamasıyla erişebileceğiniz anlamına gelmektedir. Bir pop-up, son kopyaladığızson beş öğeyi gösterecek, bu bağlantılar ya da metinler olabilir.

Birden Fazla Ekran Görüntüsünü Takip Edin

6| El Yazısı Yöntemini Tercih Edin  

Dijital araçlar sınıflar için inanılmaz bir varlık olmaktadır. Lakin bazen sadece ani bir şeyler yazmak ya da çizmek de isteyebilirsiniz. Bunun için birçok farklı Chromebook’un dokunmatik ekranları ve stiluslarla uyumlu olduğunu bilmelisiniz (bazıları hatta dahili olarak gelir!). Bu da özellikle dokunsal öğretmenler için faydalı bir araç olabilir! Chromebook’lara çizim ve yazma için mükemmel olan ve entegre edebileceğiniz bir çok uygulama mevcuttur. El yazısı notlar almanızı sağlayan Cursive uygulaması da bulunmaktadır. Bahsetmiş olduğum bu uygulamayı kullanırken işinize yarayacak bir ipucu, yazı veya çizim yaptığınız alan olan tuvalinizi kilitlemenizdir. Bu şekilde yaptığınızda elinize ekrana koyarsanız ya da ekrana döndürürseniz sayfanız dönmemiş olur. Ayrıca, Cursive uygulamasına benzer olan ancak eskiz yapmak ve çizmek için olan Canvas uygulaması da bulunmaktadır.

El Yazısı Yöntemini Tercih Edin

7| PDF’leri Kaydedin, Düzenleyin ve İmzalayın 

7. sırada PDF‘leri kaydedin, düzenleyin ve imzalayın güncellemesi bulunmaktadır. Çok sayıda kağıt çalışma sayfasını dijitalleştirecek bir yolunuz yok mu? Chromebook’taki Kamera ve Galeri uygulamaları, herhangi bir tarayıcıya ihtiyaç duymadan PDF’leri tarayıp not etmek için kaçınılmaz bir fırsattır. kamera uygulaması, hatta kağıt çalışma sayfaları gibi her şeyin fotoğrafını otomatik olarak kırparak PDF’e dönüştürebilir. Böylelikle bunlar Google Classroom üzerinden paylaşılabilir. Öğretmenler ve öğrenciler, galeri uygulaması içinde dokunmatik ekranlar ya da stiluslar kullanarak Chromebook’larından doğruca PDF’ler üzerine çizim ya da yazı yapabilirler ve elbette indirebilirler. 

PDF’leri Kaydedin, Düzenleyin ve İmzalayın

8| Unutmayın, “Her Şey” Düğmesi’ni de unutmayın 

Böyle bir güncellemenin ismini unutmak bile mümkün değil! Chromebook klavyesinde bulunan “Her Şey” düğmesi, çeşitli işlevler için hızlı ve kullanışlı bir araç haline gelmektedir. Öğretmenlere yardımcı olabilecek birkaç özellik arasında, açık dosyalar arasında gezinme, harici monitöre geçiş yapma ya da en son kullanılan uygulamalara ve dosyalara göz atma gibi bir çok özelliği bulunmaktadır. üstelik bu araçtan Google aramasının gücünden yararlanarak dosyalarınıza, resimlerinize, uygulamalarınızı ve daha fazlasını arayabilirsiniz. Her şey düğmesine basın ve kazma yapmadan bu ve daha fazla işlemi kolaylıkla bulun.

9| En Çok Kullandığınız Web Siteleri ve Uygulamaları Sabitleyin 

Günümüzdeki öğretmenlerin çoğu güçlü ve uygulamalarında çalışıyor. Bu uygulamaları Chromebook’unuzdaki rafınıza kurabilir ve daha hızlı tıklamaya erişim sağlamak için oldukça kolay bir şekilde ALT+TAB pencere değiştirme yapabilirsiniz. Hazır bu uygulamalardan bahsetmişken, Google Eğitim Uygulama Merkezi’nde Google Workspace for Education App Hub ile bağlantı kuran ve Chromebook’lar üzerinde çalışan birçok harika uygulamayı da keşfedebilirsiniz. 

En Çok Kullandığınız Web Siteleri ve Uygulamaları Sabitleyin 

10| Hızlı Ayarlar ile Deneyiminizi Özelleştirin 

Chromebook’un son güncellemesine gelmiş bulunmaktayız. Hızlı ayarlarını kullanarak yerleşik erişebilirlik araçlarına hızlı bir erişim sağlayabilmemiz mümkün. Hızlı ayarlar, ekranınızın sağ alt köşesindeki paneldeki saate tıkladığınızda kolayca bulabilirsiniz. Bahsetmiş olduğumuz bu panele tıkladığınızda ve ardından “ cihaz“ seçeneğini seçtiğiniz de hızlı ayarlar panelinde erişebilirlik seçeneklerini gösterme seçeneğini de göreceksiniz. Böylelikle ses dikte etme ve seçileni okuma gibi özellikleri bulmak zorunda kalmadan bahsetmiş olduğumuz bu özellikleri kullanabileceksiniz. Üstelik hızlı ayarlara Do Not Disturb (öğretme için faydalı) gibi diğer özellikleri ya da parlaklığı ayarlama yeteneğini de ekleyebiliyoruz. 

Zaten hava mis gibi ve ayağım iyileşiyor birde üzerine bu haberi alınca keyfim tam anlamıyla yerine geldi. Zaten bu hayatta keyfimi yerine getirebilecek çok az şey var derken, hepsinin üst üste gelmesiyle moralimi bugün hiçbir şey bozamaz. Ayağımı aşağı sarkıttığım için şiştiğini hissediyordum. Bu yüzden artık eve gitmenin zamanı gelmişti. Bu güzelliklerin üzerine birde ılık duş beni kendime getirecekti. Yavaşça yerimden kalkarak evin yolunu tuttum. Günün geri kalanında ılık duş, güzel bir yemek ve son olarak film izleyerek bugünü de bitirdim. 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Hizmetler
İletişim bilgileri
Bizi Takip edin
Çalışma Saatleri

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.