Google Workspace İş Ortağınız

   0543 160 46 57    info@htekin.com  

Sonraki Bölüm Gemini Çağı

Sonraki Bölüm Gemini Çağı

Gece yatarken alarm kurmayı unutmuşum. Sabah uyandığımda işe geç kaldığımı fark ettim. Hemen yataktan fırladığım gibi banyoya koştum. Hızlı bir şekilde elimi yüzümü yıkadım, dişlerimi fırçaladım ve alelacele üzerimi değiştirdim ardından hemen arabanın anahtarını alarak çıktım. Yol üzerinde bir kahveci uğradım. Kahvemi de yanıma alarak işyerinin yolunu tuttum. İşyerine geldiğimde çokta geç kalmadığımı fark ederek odama doğru ilerledim. Önümü çok sevdiğim bir arkadaşımın kesmesi ile irkildim. Bana yeni güncellemeden haberim olup olmadığını sorunca birden uyandığımı hissettim. Halbuki kahvemi de içmiştim. Heyecanla odama doğru birlikte ilerlerken bana Gemini’nin artık hayatımıza daha çok dahil olacağını ve Google ürününe getirildiğinden bahsetti. Yıllardır zaten arama ve tüm ürünlerini geliştirmenin en iyi yolu olan yapay zekaya oldukça sağlam bir yatırım yaptığını biliyorum. Bir örnek verecek olursam o örnek şu şekilde olurdu; 

Arama laboratuvarlarında ‘Search Labs‘ deneyebileceğiniz arama üretken deneyimi ya da SGE ile ilerlemeden heyecan duyuyorlar. 

Üstelik yapay zeka son yıllarda hızlı bir şekilde büyüyerek iki işletmesinin merkezinde yer alıyor. Bulut ve çalışma alanı hizmetleri ile popüler abonelik servisleri Google One. Belki inanması sizin için güç olacak ama Google One’ın neredeyse 100 milyon abonesi var. Hayalinin bile büyük olduğu bu rakama Google One başarısı ile ulaşmış. Buradan bize yalnızca tebrik etmek ve başarılarının devamını dilemek düşer. 

Sanat Durumunun Yepyeni Hali 

Geçtiğimiz aralık ayında yapay zeka için çok büyük bir adım atılmıştı zaten. Yapay zekanın daha faydalı olması için oldukça iyi güncellemeler yapılmıştı. Gemini çağının başlamasıyla yepyeni bir sanat durumu belirlediler. Geniş bir metin, görüntü, ses ve video ölçüsü yelpazesinde epey çabaladılar. Çabaları da takdire şayandı doğrusu. Lakin Gemini sadece modellerden daha fazlası olmak için evrim geçirmeye devam ediyor ve belliki çok daha fazlası için değişmeye devam edecek. Milyonlarca insanın her gün kullandığı ürünlerden, geliştiricilere ve işletmelere inovasyon yapmalarına yardımcı olan APl’ler ve platformlara kadar tüm bir ekosistemi desteklemesi ile oldukça ünlü.  

İnsan uzmanlarını MMLU (kapsamlı çoklu görev dil anlama) en büyük modeli olan Ultra 1.0 ile geride bırakan bir model olarak biliniyor. Bu sistem, bilgi ve problem çözme yeteneğini test etmek için matematik, tarih, fizik, tıp, hukuk ve etik vb gibi tam tamına 57 konunun kombinasyonunu kullanan bir sistemdir. Sizcede harika değil mi? 

Bugün tarihi ile yeni bir adım atarak Ultra’yı ürünlerine ve dünyaya getiriyorlar. Elbetteki birde bizim hayatımıza dahil etmiş oluyorlar. Doğrusu ben baya sabırsızlandım. 

Gemini Advanced’ı Tanıyın

Bard, bizlerin en yetenekli modellerini doğrudan deneyimlememiz için çok iyi bir fırsattır. Bu fırsatı çok iyi değerlendirmek ise biz kullanıcılara kaldı artık. Bard artık temelindeki ileri teknolojiyi yansıtmak adına Gemini olarak adlandırılacağını da duyurdu. Web üzerinde tam 40 dilde mevcut.  Android’de yeni bir Gemini uygulaması ve İOS’ta ise Google uygulaması üzerinden kullanıma sunuluyor.  

Ultra ile olan sürümü ise Gemini Advanced olarak adlandırılıyor. Akıl yürütme, talimatları takip etme, kodlama ve yaratıcı işbirliği konularında çok daha yetenekli olduğu da biliyorum. Bunu bir örnekle şu şekilde açıklayabilirim; kişisel bir öğretmen olabilir ve öğrenme tarzına özel olarak uyarlanabilir. Veya içerik stratejisi Planlamanız ya da iş planı oluşturmanıza yardımcı olabilecek yaratıcı bir ortak olacaktır sizin için. Buradan bir kez daha hayatımıza kattığı olumlu güncellemeler için Gemini’ye teşekkürler.

En çok yeni Gemini Advanced’ı nasıl kullanacağımı merak ediyordum. Çünkü bu özellik için fazlasıyla sabırsızlanıyorum. Bu yüzden hemen bu durum için araştırmalara başladım. Gördüm ki çokta zor değilmiş. Gemini Advanced’ı Google One Premium planına abone olarak kolaylıkla kullanabilirim. Üstelik bu plan Google’ın en yeni Al özelliklerini tek bir yerde topluyor. Premium plan, genişletilmiş depolama ve özel ürün özellikleri sunan ve son zamanlarda oldukça popüler olan Google One hizmetin üzerine inşa ediliyor.

Daha Fazla Ürün Gemini Yetenekleri İle Bizimle

Elbette Gemini modelleri hayatımıza girdiği alanda sınır tanımıyor. İşletmelerin ve bireylerin her gün kullandığı Workspace ve Google cloud gibi ürünler ile de hayatımıza dahil oluyor.

  • Workspace: Güncel olarak 1 milyonu aşkın kişi üretkenliklerini ve yaratıcılıklarını arttırmak için Duet Al vb gibi özellikleri kullanıyor. Duet Al Google Workspace için Gemini’ye dönüşmeyi kabul etti ve çok yakında Google One Al Premium planına sahip olan kişiler Gmail, Docs, Sheets,Slides ve Meet’te Gemini’yi gönül rahatlığı ile kullanabilir hale gelecek. 
  • Google Cloud: Beklenen haber geldi ve Cloud müşterileri artık Duet Al önümüzdeki haftalarda Gemini’ye dönüşebilecek. Bu durumda Gemini’ye büyük iş düşüyor. Gemini, şirketlerin üretkenliğini arttırmasına, geliştiricilerin daha hızlı kod yazmasına ve organizasyonların siber saldırılarda korunmasına yardımcı olmak için kolları sıvıyor. Elbette bununla kalmayıp bir çok avantajı da yanında getirecek.

Çok Daha Fazlası Yakında Bizimle

Geliştiriciler, hayatımıza dahil olan her büyük teknoloji için temelde oldukça fazla rol oynuyor. Gemini ekosisteminde eşit derecede önemli role sahip olduğu biliniyor. Gemini hayranları gün geçtikçe çoğalıyor. 100 binlerce geliştirici ve işletme zaten halihazırda Gemini modelleriyle projeler geliştiriyor. itiraf etmeliyim o kişiler arasında ben de varım. Aslına bakarsanız bu kadar yükselmemin sebebi de bu. Bulunduğumuz günde Gemini Advanced ve yetenekleri hakkında konuşurken önümüzdeki hafta geliştiriciler ve Cloud müşteriler için nelerin geldiğine dair daha fazla detayı bizimle paylaşacaklar. Şimdiden bunun için heyecanlanıyorum. Üstelik o gün gelene kadar zamanımı nasıl geçireceğime dair bir fikrim de yok.

Bu son yapılan güncellemeler, yeniliğe cesurca yaklaştıklarını, teknolojiyi sorumlu bir şekilde ilerlettiklerini ve dağıttıklarını açıkça yansıtıyor. Gemini modellerinin bir sonraki sürümü içinde oldukça yoğun çalıştıklarını dile getirdiler. 

Baktım keyfim yerine geldi hemen odamdaki telefona sarılarak bana bu güzel haberi veren arkadaşıma ve kendime bir kahve ısmarladım. Gece yatağıma yattığımda ertesi gün için yapacağım olumlamamın şimdiden hazır olduğunu bilmek beni sanılandan çok daha fazla rahatlatıyor. 


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çözümler
İletişim Bilgileri
Bizi Takip Edin

Telif Hakkı © 2024 HTekin. Tüm Hakları Saklıdır.